Родова травма на периферната нервна система МКБ P14
Понятието родов травматизъм включва увреждания, които настъпват по време на родовия акт. Засягат се около 2-6% от всички новородени. Увреждането на периферната нервна система спада към механичния родов травматизъм.
Рисковите фактори за родова травма на периферната нервна система са:
- едър плод;
- тесен таз;
- атипични и неправилни предлежания на бебето;
- приложение на инструменти (форцепс, вакуум екстрактор);
Най-често срещаното увреждане на периферната нервна система е това на раменния сплит. Има три типа парализа на раменния сплит:
горен тип ( на Дюшен Ерб) - При този тип са засегнати три коренчета на С4, С5, С6 - шиен сегмент, участващи във формирането на раменното нервно сплетение. Нарушава се инервацията на абдукторите, външните ротатори и флексори на предмишницата, супинаторите и екстензорите на китката. Ръката на детето заема специфична позиция - виси до тялото, вътрешно е ротирана, а китката е пронирана. Намален е мускулният тонус на ръката.
долен тип (парализа на Dejerine - Klumpke) - увреждането обхваща коренчетата на последните два шийни и първия гръден сегмент ( С7, С8, Тh1), участващи в образуването на плексуса. Парализирани са сгъвачите на китката и пръстите на ръцете, и късите мускули на ръката. Функционално са засегнати лакътната, гривнената става и пръстите. Волевата двигателна активност е невъзможна.
смесен (тотален) тип - Среща се най-рядко. Свързва се с трайни увреди на цялото нервно сплетение. Наблюдава се вяла парализа на крайника, той е изтънен, хипотрофичен (с намален обем и слабост на мускулатурата). Често се добавя и синдрома на Клод Бернар Хорнер, който се характеризира с птоза (изпадане на клепача), миоза (късогледство), енофталм (хлътване навътре на очните ябълки), който говори за прекъсване на симпатиковите влакна на първи гръден корен.
Макар и по-рядко са възможни увреждания и на други периферни нерви - радиалния, седалищния, диафрагмалния, ларингеалния нерв. Като засягането на последните два може да бъде животозастрашаващо за бебето. Двустранното увреждане на ларингеалния нерв и диафрагмалния нерв може да доведе до тежка дихателна недостатъчност и смърт на бебето.
Повече информация за различните родови травми на периферната нервна система можете да прочетете тук:
- Парализа на Erb при родова травма мкб P14.0
- Парализа на Klumpke при родова травма мкб P14.1
- Парализа на диафрагмалния нерв при родова травма мкб P14.2
- Други родови травми на раменния сплит мкб P14.3
- Родови травми на други отдели на периферната нервна система мкб P14.8
- Родова травма на периферни нерви, неуточнени мкб P14.9
Диагнозата родова травма на периферната нервна се поставя чрез ядрено-магнитен резонанс или като се направи електромиограма, чрез която се изследва проводимостта на нервите.
Лечението зависи от вида на травмата. В някои случаи консервативното лечение дава добър резултат, в други се налага оперативно лечение, а в трети (най-тежките увреждания) се прилага симптоматична терапия за облекчаване състоянието на новороденото.
Коментари към Родова травма на периферната нервна система МКБ P14