Разкъсване на тенториума при родова травма МКБ P10.4
В рубриката разкъсване на тенториума при родова травма са включени състояния засягащи новороденото причинени от разкъсване на мозъчния тенториум (малкомозъчната обвивка).
Етиологията на разкъсване на тенториума при родова травма показва, че най-често се касае за вторичен процес поради инфратенториален или масивен субдурален кръвоизлив и рядко на директно разкъсване.
Като предразполагащи фактори се посочват. За разлика от другите мозъчни хеморагии тенториалната лацерация е по-често срещана при доносени.
Директно разкъсване на тенториума е възможно при компресия на главата между върха или основата на черепа или компресия в предно-тилния диаметър. Друга причина за тенториално разкъсване е тилната остеодиастаза (ocippital osteodiastasis).
Тилната остеодиастаза е травматична лезия при новородени със седалищно предлежание по време на раждането. Получава се при раждане на главата. Лезията представлява травматично разделяне на хрущялната връзката между сквамозната и страничната част на тилната кост и води до субдурален кръвоизлив в задната ямка и разкъсване на малкия мозък.
Клиниката на родова травма с разкъсване на тенториума се характеризира с хипотония, апнея в първите часове, сменяща се с хиперрефлексия и данни за огнищна възбуда - гърчова симптоматика. Детето е вяло отпуснато, с хипо- или арефлексия, характерните за новороденото рефлекси за гълтане и сукане са слабо представени, рефлексът на Моро (при рязко сътресение детето разперва две ръце - I фаза, и последващо ги прибира - II фаза) е вял или липсващ. Фонтанелата поради повишеното мозъчно налягане е бомбирана (надигната), с изключение при субтенториания кръвоизлив. Плачът е вял, до липсващ.
Състоянието е животозастрашаващо, голям процент от децата умират още в първите часове, при останалите има тежка резидуална (остатъчна) симптоматика.
Диагнозата се поставя след преглед от специалист, необходимо е трансфонтанелна ехография - ултразвуково изследване на мозъка чрез поставяне на трансдюсера на черепа на детето, с голяма диагностична стойност е компютър-томографското изследване и ползването на ядрено-магнитния резонанс. От другите изследвания е необходимо да се направи клинико-лабораторно изследване на кръвта - особено важен е брой еритроцити, тромбоцити, фибриноген, фактори на кръвосъсирване, кръвно-газов анализ на кръвта, алкално-киселинно състояние, електролити - особено калций, калий, натрий, ниво на кръвната захар - особено рискови са състоянията на екстремна хипогликемия у новороденото, провеждането на електроенцефалографско изследване (ЕЕГ). Пре- и постнатално е необходимо да се установи кръвната група на майката за избягване риска от хеморагична болест на новороденото. При раждането се прави веднага оценка на състоянието по скалата Апгар.
Лечението на разкъсване на тенториума при родова травма се състои в овладяване апнеята, терапия на гърчовата симптоматика, терапия на повишеното вътречерепно налягане, проследяване на водно-електролитния баланс и хемодинамиката, може да се проведе профилактика на бактериалните инфекции. Състоянието на детето трябва да се следи постоянно затова децата се настаняват в неонатологично интензивно отделение.
Усложненията са свързани най-често с остатъчните огнищни мозъчни поражения и развитието на вентрикуларна дилатация.
Коментари към Разкъсване на тенториума при родова травма МКБ P10.4