Екстремна незрялост МКБ P07.2

В рубриката екстремна незрялост е включено състояние, засягащо плода, при което срокът на бременността е скъсен и е под 28 гестационни седмици или 196 дни.
Етиологията на това състояние показва, че най-често се касае за причини, свързани с преждевременно раждане на плода. Причините са разнообразни - от възникване на имунен конфликт между майката и плода, ранни и най-вече късни токсикози на бременността, аномалии в закрепването на плацентата, отлепване на плацентата, травми, вродени аномалии на плода, декомпенсирали хронични заболявания на майката, инфекциозни заболявания.
Клиниката на екстремна незрялост се характеризира с тежко състояние на плода. Раждането протича с усложнения, започва преди установения срок.
Още непосредствено при раждането е налице значителна хипоксия, новороденото изплаква след аспирация, в следващите часове хипоксията се задълбочава и има риск от развитието на респираторен дистрес синдром.
Основен проблем при незрялост на плода е недоразвитието на белите дробове, при раждане преди 24 гестационна седмица шансовете за оцеляване на новороденото са малки най-вече поради липсата на сърфактант в белодробните алвеоли и развитието на респираторен дистрес синдром и хиалинно-мембранна болест.
Поради незрялост, засягаща всички органи и системи черния дроб е морфологично и функционално незавършен и е налице освен намаление на албумина в кръвта, намаление на факторите на кръвосъсирването особено така наречените витамин К зависими фактори, които се синтезират само в черния дроб - фактори II, VII, IX и X, намалена е функцията и на чернодробните ензими, което затруднява метаболизирането на някои лекарства и изпълняването на основните синтетични процеси в черния дроб. Поради нарушенията в кръвосъсирването има сериозен риск от развитие на некротизиращ ентероколит поради недостатъчното кръвоснабдяване на чревната лигавица в съчетание с нарушеното кръвосъсирване.
Намалено е количеството на подкожни мазнини, детето е с дори ниска телесна температура. Поради повишеното количество на ненаситени мазнини и характерната им особеност, че имат ниска температура на хидролиза при тези новородени има риск да се развие животозастрашаващото състояние склерем - развитие на генерализиран твърд оток водещ до скованост.
Децата са рискова група за възникване на мозъчни кръвоизливи, които имат характерна локализация - интравентрикуларни и субарахноидални поради несъвършена авторегулация на мозъчния кръвоток и тъканна незрялост на плода.
Засегната е също и храносмилателната система - детето прави чести епизоди на аспирация с риск от аспирационни пневмонни, а в тежки случаи при вагусова стимулация и развитие на вагусов рефлекс - до внезапна смърт.
Лечението на екстремна незрялост цели създаване на условия максимално близки до вътреутробните, децата са на така наречения "щадящ режим" - режим при който болезнени и ненужни процедури са сведени до минимум с цел ненатоварване на плода. Новороденото се отглежда в кувьоз, където се поддържа оптимална постоянна температура където се цели поддържане на нормална телесна температура при липса на изразходване на ендогенна енергия, храненето бива предимно напълно сондово или парентерални, кърменето е невъзможно тъй като изисква твърде много усилие у новороденото, а има и недоразвити рефлекси на сучене и гълтане, но при първа възможност трябва да се премине към естествено хранене.
Изписване на новороденото е при тегло 2500 грама. За превенция на усложненията е необходимо провеждането на задължителни консултации - първата консултация със специалист е 5-15 ден - когато се оценява адаптацията към домашни условия и се провежда скрининг за ретинопатията.
Втората консултация със специалист е между 2-4 месец, когато се преценява физическото развитие, прави се оценка на неврологичният статус, провежда се образно изследване на мозъка. Поредна консултация със специалист освен редовните посещения на детска консултация са между 8-12 месец когато се прави оценка на физическото и психомоторно развитие, при налични предходни неврологични отклонения се оценява доколко са коригирани.
При прегледите от педиатър в детска консултация следва да се следят основните параметри на физическо и нервно-психическо развитие, като нанасянето на резултатите следва да с след коригиране на егстационната възраст.
Коментари към Екстремна незрялост МКБ P07.2