Увреждания на плода и новороденото от приложение на вакуум-екстрактор МКБ P03.3
В рубриката увреждания на плода и новороденото от приложение на вакуум-екстрактор са включени нарушения, засягащи бебето, настъпили след приложението на акушерския уред за теглене на плода - вакуум екстрактор. Уредът се ползва като алтернатива на форцепса и цезарово сечение.
Операцията за извличане на плода от родилните пътища се състои в приложението на чашките на вакуум екстрактора плътно прилепнали към предлежащата част и по този начин се създава отрицателно налягане - вакуум.
Уредът се състои от чашки с диаметър 30-50 мм, тръбна система, чрез която се създава вакуум.
Показания за приложението на вакуум-екстрактор в помощ на израждането на плода са родилна слабост. Необходими условия за приложението на уреда са пълно разкритие, пукнат околоплоден мехур, добро съотношение плод-таз, някои предлежания като предно тилно със завършена ротация на главата. Преди приложението на уреда акушер-гинеколога следва да установи акушерския статус чрез вагинално изследване.
Самият метод се състои в поставяне на чашката близо до малката фонтанела, но не и върху нея, чашката се съединява с тръбата на вакуум апарата и се създава налягане съответстващо на 500-550 mmHg като плода се тегли при контракция и напън на раждащата.
Етиологията на увреждания на плода и новороденото от приложение на вакуум-екстрактор предполага недобра преценка на показанията за приложение на уреда, големи размери на плода, недобро позициониране на чашките, вродени аномалии на плода, усложняващи хода на раждането, неспазване правилата за боравене с уреда, неспазване на противопоказанията - несъответствие между таз и плод, дефлексионни предлежания на главата, недоносеност на плода - възраст под 36-та гестационна седмица, симптоми на асфиксия на плода. Уврежданията на плода могат да настъпят и при ползване на вакуум екстрактора за смъкване на главата от високо или с цел налагане на вакуум форцепс - подготовка за налагане на форцепс.
Клиниката се състои от лек оток на главата, абразия, петехии и екхимози в областта на приложение на чашката на уреда до кефалохематом, епикраниален субапоневротичен кръвоизлив, вътречерепни кръвоизливи, мозъчен оток.
Диагнозата се основава на база на:
- оглед на новороденото;
- анамнеза за ползван вакуум-екстрактор;
- при голям хематом е необходимо да се направят допълнителни образни изследвания за изключване на подлежаща неврологична патология.
Диференциална диагноза се прави с хеморагична болест на новороденото, вродени коагулопатии и други.
Лечението на увреждания на плода и новороденото от приложение на вакуум-екстрактор се състои в приложението на компреси и болкоуспокояващи при леките форми, при подлежаща неврологична симптоматика се прилага специфично лечение.
Профилактиката се състои в правилна преценка на показанията, налагащи приложението на вакуум екстрактора.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от приложение на вакуум-екстрактор МКБ P03.3