Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с наложен форцепс МКБ P03.2
В рубриката увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с наложен форцепс са включени състояния, породени от приложението на акушерски родоразширителен инструмент - форцепс.
Етиологията на уврежданията породени от приложението на форцепс показва, че най-често се касае за трудности при раждането, налагащи по-груба акушерска намеса.
Предразполагащи фактори от страна на плода са големи телесни размери на плода, наличие на вродени аномалии, усложняващи хода на раждането, атипично предлежание на плода.
Форцепсът е акушерски медицински инструмент, състоящ се от две половини - лъжици, които имат кръстосващи се дръжки, ключалки и дъговидни прозорчести лъжици, с които се обхваща главата на плода. Прозорчестата част се образува от долни и горни ребра. Всяка лъжица има две кривини - тазова, съответстваща на проводната линия на таза и главична.
Показания за приложението на форцепс са вторична родилна слабост и протрахирано раждане, късни токсикози на бременността, симптоми на интрапартална асфиксия на плода, пролапс на пъпна връв при жив плод, глава преминала с най-голямата си циркумференция плоскостта на входа на таза, пукнат околоплоден мехур, жив плод.
Клиниката на увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с наложен форцепс се простират от леки охлузвания, кръвонасядания и отпечатъци от лъжиците до по-сериозни нарушения, които включват:
- лицево-челюстни костни импресии;
- интравентрикуларни и субарахноидални мозъчни кръвоизливи;
- компресионни парези на лицевия нерв;
- фрактура на ключицата или скапулата с усложнение увреждане на брахиалния сплит;
- раменна дистокия.
Диагнозата на уврежданията от приложението на форцепс се поставя след оглед - характерно е при парализа на брахиалния сплит да има атипично положение на ръката със загуба на сетивност и моторна функция. При леките охлузвания и кръвонасядания оттокът в областта на приложената сила преминава за няколко дни без остатъчни промени, но при засягане на лицевия нерв при преглед от невролог може да се установи изоставане на устния ъгъл от страната на засегнатия нерв при периферна лицева парализа. При наличен мозъчен оток или вътремозъчен кръвоизлив детето е вяло отпуснато, нереагиращо, като в следващите дни състоянието се влошава. При всяко съмнение за фрактура на черепни кости следва да се направи контролно компютърно-томографско изследване.
Лечението се състои в приложението на копмреси при леки охлузвания и кръвонасядания до специфична терапия на мозъчния оток и мозъчните кръвоизливи, парализата на лицевия нерв. В острия стадии при фрактури съчетани с периферни парализи се прилагат предимно болкоуспокояващи средства като в следващите дни на преден план излизат рехабилитационните мероприятия, подкрепени със съответните, стимулиращи регенерацията на нервната тъкан средства.
Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с наложен форцепсс е състои в правилна преценка на индикациите и условията, налагащи приложението на форцепс, внимателно и щадящо ползване на инструментите без излишна сила. При всяко влошаване на състоянието на плода след приложението на акушерски щипци да се изключи увреждане поради ползването им чрез съответните диагностични методи.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с наложен форцепс МКБ P03.2