Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Увреждания на плода и новороденото, обусловени от патологични състояния на майката, усложнения на бременността, раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от усложнения на бременността на майката Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност

Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност МКБ P01.5

от 13 фев 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност МКБ P01.5 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В рубриката увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност са включени състояния, засягащи плода или новороденото, причинени от наличието на повече от един плод в матката.

Многоплодна бременност е бременност, при която се развива повече от един плод в утробата на майката и бива съответно двуплодна, триплодна и т.н. бременност. Като причини за многоплодна бременност се изтъкват фактори като наследственост, раса, климат. Забелязва се повишена честота при майки с кръвна група АВ, възраст на майката - 35-40 години, след продължителен прием на хормонални препарати за стимулиране на овулацията, след прием на противозачатъчни средства, след ин витро процедура и други.

Монозиготи или еднояйчни близнаци се раждат от бременност, при която има оплождане на една яйцеклетка от два сперматозоида. Двата плода имат еднакъв фенотип - външно си приличат, от един и същи пол са, но носят различна генетична информация.

Дизиготи или двуяйчни близнаци се раждат от бременност, при която има оплождане на две яйцеклетки от два сперматозоида. Двата плода имат различен фенотип - не си приличат, могат да са от различен пол, носят различна генетична информация.

По отношение на плацентата биват моно- и бихориати - съответно с една или с две отделни плаценти.

По отношение на околоплодния мехур биват моно- и биамниоти - съответно с един или с два отделни околоплодния мехура.

Етиологията на уврежданията на плода и новороденото се свеждат до нарушение в кръвоснабдяването, аномалии в развитието, трудности в износването на бременността и родилния процес.

Фето-феталната трансфузия възниква у монозиготи и монохориати. Налице е съдова анастомоза между двата близнака, която бива артерио-венозна или артерио-артериална, единия плод е донор, а другия реципиент - единият плод се снабдява с кръв от системата на другия. За фето-феталната трансфузия може да се говори, когато има разлика между хемоглобина на донора и реципиента над 30-50 g/l. В зависимост от периода, в който е настъпила фето-феталната трансфузия има различна тежест на настъпилите нарушения. При голяма давност донорът има продължително време лошо хранене и се стига до ретардация на плода. От лабораторните изследвания са налице данни за тежка анемия - нисък хемоглобин (под 80 g/l), еритроцити с полихромазия и микроцитоза, еритробластоза, ретикулоцитоза (повишен брой ретикулоцити), понижено серумно желязо. Налице са данни за олигохидрамнион (намалено количество околоплодна течност), при раждането има хипотония, а често и микрокардия (намалени размери на сърцето). При тежките форми на фето-феталната трансфузия е възможна интранатална смърт на донора поради липса на хранителни елементи - фетус папирацеус (foetus papyraceus).

При реципиента се наблюдават противоположните нарушения - данни за повишен брой еритроцити, повишено ниво на хемоглобин (над 270 g/l), хиперволемия, хидрамнион (повишено количество околоплодна течност).

Най-често многоплодната бременност е свързана с и трудности във воденето на раждането. Двуплодната бременност обикновено е с продължителност 38 гестационни седмици, триплодната е с продължителност най-често 33 гестационни седмици, четириплодната - 29 гестационни седмици. Налице са отклонения в предлежанието. Новородените често са недоносени или с ниска телесна маса, раждането често не протича нормално и често се налага провеждането на цезарово сечение, което допълнително води до увреждане на новородените.

Диференциална диагноза се прави предимно с вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации, увреждания получени по време на раждането и други.

Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност следва да се постави рано - още интранатално, с цел да бъдат предприети ранни мерки. Необходимо е ранно диагностициране на многоплодната бременност:

  • от анамнезата са налице обикновено данни за близнаци в рода или стимулиране на овулацията;
  • при прегледа матката е с размери по-големи от срока на бременността, голяма обиколка на корема; големи отоци по крайниците;
  • често желязо-дефицитна анемия у майката;
  • при аускултация се чуват сърдечни тонове на две места.

Ултразвуковото изследване следва да се провежда ежемесечно, а при необходимост и по-често. Важно е да се наблюдават показателите за растеж и развитие на двата плода, да се оглежда и плацентата - при прегледа да се следят бипариеталните размери на двата плода с оглед установяване на разлика в развитието на двата плода. При съмнение за възможна аномалия в развитието да се извърши амниоцентеза и от двата мехура. При данни за започнало раждане следва да се прецени гестационната зрялост на плода.

Лечението на нарушенията причинени от многоплодна бременност следва да са съобразени с водещата причина, раждането трябва да се води с внимание, при незрялост на плода - може да се наложи серклаж - шев на маточната шийка. Диетата на бременната следва да е с по-голяма енергийна стойност - с повече от 300 ккал от тази необходима при едноплодна бременност. При данни за фето-фетална трансфузия и стойности на хемоглобина у донора под 80 g/l следва да се проведе кръвопреливане.

4.0/5 7 оценки

Коментари към Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност МКБ P01.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност МКБ P01.5
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:39
    Коментирайте "Увреждания на плода и новороденото от многоплодна бременност МКБ P01.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1295 дни, 17 часа и 25 мин.

Бременност и рентген - има ли проблем?

преди 1635 дни, 14 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 5 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival