Инфекция на пикочните пътища след раждане МКБ O86.2
› Причини за инфекции на отделителната система след раждане
› Симптоми на инфекция на пикочните пътища
› Видове инфекции на пикочните пътища след раждане
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Много фактори могат да повлияят нормалното функциониране на отделителната система по време на бременност, раждане и в следродилния период. Между 5% и 35% от пациентките имат проблеми с пикочния мехур след раждане. По време на бременността се наблюдават някои промени във функционирането на отделителната система:
- Прогестеронът причинява чести позиви за уриниране
- Пикочният мехур се разтяга и расте по време на развитието на бременността
- Пикочният мехур губи мускулен тонус в ранния следродилен период
Раждането е процес, който засяга цялото тяло. Изгонването на плода през естествените родови пътища води до притискане на съседните тазови органи. Подуването на възстановените травми на меките родови пътища и болката в перинеума могат да компрометират нормалното уриниране. Наблюдава се различна по степен травма на пикочния мехур след раждане. При Цезарово сечение пикочния мехур и уретерите могат да бъдат засегнати.
Следродилната инфекция на пикочните пътища представлява инфекция на всяка една част от пикочната система. Обикновено инфекцията засяга пикочния мехур, уретрата или бъбреците. Причината за появата на състоянието е навлизане на патогени микроорганизми в пикочните пътища. Наблюдава се асцендентен път на развитие на инфекцията от уретрата към по-горните отдели на отделителната система. Инфекциите на пикочните пътища по време на пуерпериума не се отличават с особена тежест в сранение с инфекциите в небременно състояние.
Изображение: freepik.com
Причини за инфекции на отделителната система след раждане
Някои фактори могат да допринесат за увеличаване на риска от развитие на инфекции на пикочните пътища след раждане. Към тях се причисляват:
- Първо раждане
- Анамнеза за проблеми и заболявания на отделителната система
- Продължително раждане
- Дълъг период на изгонване на плода (на напъване)
- Използване на форцепс и вакуум
- Наличие на разкъсвания на мекия родилен път
- Епизиотомия или перинеотомия
- Епидурална или спинална анестезия за обезболяване на раждането
- Страх от уриниране след оперативно възстановени травми на мекия родилен път
- Уринарен катетър
Симптоми на инфекция на пикочните пътища
Краткотрайната болка при уриниране след раждане е нормална за всяка родилка. Дискомфортът също е нормален. Той зависи от начина на раждане. При жени родили през естествените родови пътища дискомфортът също е голям. За физиологично се смята и липсата на микционни позиви няколко часа след раждането. В някои случаи освен болка има и други признаци, които трябва да насочат към наличие на инфекция на пикочните пътища. Симптомите на инфекция на пикочните пътища включват:
- Усещане за непълно изпразване на пикочния мехур след уриниране
- Изтичане на урината на малки капки
- Продължаващо изтичане на урина след края на уринирането
- Необходимост от често уриниране на малки количества
- Напрежение в началото на уринирането
- Необходимост от често уриниране през нощта
- Усещане за пълнота в долната част на корема
- Остра болка в долната част на корема
- Мътна и миришеща урина
- Фебрилитет, втрисане
- Поява на розова урина или кръв в урината
Видове инфекции на пикочните пътища след раждане
Към инфекция на пикочните пътища след раждане принадлежат остър интерстициален нефрит след раждане, цистит след раждане и уретрит след раждане.
Острият тубулоинтерстициален нефрит представлява заболяване, което засяга бъбречния интерстициум и каналчета. Когато след раждането от инфекциозния процес се засегне съединителната тъкан и съдовете на бъбрека се развива инфекциозен интерстициален нефрит, когато се засегнат на бъбречните легенчета се развива пиелит, а когато възпалителния процес засегне както легенчето, така и бъбречния паренхим се развива пиелонефрит. Причинителите могат да бъдат от различни групи микроорганизми, като най-честите са E. coli, Proteus mirabillis, Klebsiella spp., Enterobacter spp. и други.
Клинична картина се характеризира с това, че след раждането се наблюдава повишена телесна температура, гадене, повръщане, болка в кръста, често уриниране, парене при уриниране, промяна в цвета на урината, полиурия и други. За поставянето на диагнозата е необходимо да се извършат определени изследвания като изследване на урина, урокултура, 24 - часова урина и други. Образните изследвания също имат голямо значение за поставянето на диагнозата на отделителната система: ехография, нативна рентгенография, компютърно аксиална томография, екстреторна урография и други. При липса на лечение острият тубулоинтерстициален нефрит може да предизвика у бременната остра бъбречна недостатъчност, пионефроза, ренален абсцес и други. Лечението при установяването на остър тубулоинтерстициален нефрит трябва да започне веднага след поставяне или подизаране на диагнозата. Започва се с подходящ за целта антибиотик, докато антибиограмата е готова, след което той може да се замени с друг, ако към него липсва чувствителност. Прилагат се още антипиретици, аналгетици, добра рехидратация и други.
Изображение: freepik.com
Циститът представлява остро или хронично възпаление на лигавицата на пикочния мехур. След раждането най-често се наблюдава инфекциозен цистит. Причинители могат да бъдат E. coli, Proteus, Klebsiella, Ps. aeruginosa и други. Инфекциозният цистит се среща по-често при жени, поради по - късата и широка уретра, в сравнение с тази на мъжете. Инфекциозните причинители могат да попаднат в стерилната среда на пикочния мехур по различни начини. Могат да се наблюдават асцендентното проникване на бактериите от външната среда, десцендентното попадане на микроорганизмите по пътя на урината, при наличие на инфекция на бъбреците или проникване на инфекцията по съседство (при ендометрит и други). Рискови фактори за развитие на инфекциозен цистит след раждането са предимно: неспазването на добра лична хигиена, простуден момент, вродени или придобити аномалии на пикочния мехур и уретрата, нарушен имунен статус, захарен диабет, поставяне на уретрален катетър при цезарово сечение и други.
Клиничната картина при инфекциозния цистит след раждане се характеризира с често уриниран, придружено от парене и болка. След уриниране остава неприятното чувство за непълноценно изхождане, а в самата урина могат да се забележат помътняване или кръв. За поставяне на диагнозата цистит, голямо значение се отдава на изследването на сутрешна урина, средна порция, след щателен тоалет на гениталиите. Извършва се микробиологична посявка, за да се установят вида на бактериите и се изготвя антибиограма. От лабораторните изследвания могат да се установят левкоцитоза с олевяване и ускорено СУЕ. Лечението на инфекциозния цистит включва прием на различни химиотерапевтици и антибиотици по схема. Прилагат се и спазмолитици и аналгетици. Препоръчва се приемът на голямо количество течности, за да се увеличи диурезата.
Уретритът след раждане представлява инфекциозно възпаление на уретрата. Често при уретрит се наблюдава уретрален синдром, който се характеризира с често уриниране, болезнено уриниране, парене по време на уриниране, при липса на заболяване на пикочния мехур. За поставянето на диагнозата е необходимо микробиологично изследване на урината и уретрален секрет, като за лечението се прилагат антибиотици според антибиограмата
Диагноза
Диагнозата инфекция на пикочните пътища се поставя чрез микробиологично изследване на стерилна урина и ако се налага ехография на бъбреци.
Лечение
Лечението на инфекциите на пикочните пътища се състои в приложение на антибиотици, на хранителни добавки за улесняване на изхвърляне на патогенните микроорганизми. За щастие повечето медикаменти, които се прилагат за лечение на инфекциите на пикочните пътища са съвместими с кърменето и терапията няма да повлияе естественото хранене на новороденото.
Профилактика
Няма сигурен начин инфекцията на пикочните пътища да бъде избегната на 100 % след раждане. Уринирането в рамките на шест до осем часа след раждането и редовното изпразване на пикочния мехур може да послужи като профилактика. Други полезни мерки са:
- Прием на много течности - увеличаването на диурезата улеснява изхвърлянето на бактерии от пикочните пътища
- Ранно раздвижване след раждането - подпомага за по-бързо възстановяване на моториката на пикочния мехур и червата
- Пуснете мивката когато влезете в тоалетната - звукът на течаща вода предизвиква позиви за уриниране
Библиография
https://www.whattoexpect.com/first-year/postpartum-health-and-care/bladder-urination-difficulties-postpartum/
https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/postpartum-care/bladder-and-kidney-infections-after-delivery
https://www.vinmec.com/en/news/health-news/obstetrics-gynecology-and-assisted-reproductive-technologies-art/bladder-and-kidney-infections-in-postpartum-women/
Gundersen TD, Krebs L, Loekkegaard ECL, Rasmussen SC, Glavind J, Clausen TD. Postpartum urinary tract infection by mode of delivery: a Danish nationwide cohort study. BMJ Open. 2018 Mar 14;8(3):e018479. doi: 10.1136/bmjopen-2017-018479. PMID: 29540408; PMCID: PMC5857667.
Коментари към Инфекция на пикочните пътища след раждане МКБ O86.2