Други послеродови инфекции на гениталния тракт МКБ O86.1
› Причини
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Периодът на раждането (пуерпериум) започва с началото на раждането и продължава 6 седмици. Инфекциите след раждането са чести и се наблюдават при 5-7% от жените. Пуерпералният сепсис е една от петте най-големи причини за майчина смъртност. Следродилните инфекции представляват значителна социална тежест - те увеличават тревожността на майката и риска от следродилна депресия и могат да окажат отрицателно влияние върху кърменето. В този преглед ще бъдат разгледани:
Причини
По-голяма част от следродилните инфекции да резултат на физиологични или ятрогенни травми на коремната стена и половата система, които възникват по време на раждане. Тези травми позволяват въвеждането на патогенни микроорганизми в относително стерилна среда
Рискът от следродилни инфекции е повишен при:
- Възрастни първескини
- Висок индекс на телена маса
- Диабет
- Хипертония, прееклампсия
- Имунно компрометиран организъм
- Бактериална вагиноза
- Инфекции предавани по полов път
- Положителен статус за стрептококи от група В
- Преждевременно раждане
- Продължително време на отворен околоплоден мехур
- Многократни вагинални прегледи в период на разширение на маточната шийка
- Оперативно вагинално раждане
- Мануална екстракция на плацентата
- Следродилен кръвоизлив
Патофизиология
Следродилните инфекции могат да бъдат групирани като такива, причинени от възходяща вагинална флора в репродуктивния тракт и такива, които са резултат от ятрогенна травма на коремната стена или на перинеума по време на раждане. Инфекциите в резултат на възходяща инфекция включват ендометрит и септичен аборт.
Изображение: freepik.com
Ендометритът представлява инфекция на ендометриума и миометриума. Най-честите патогени при ендометрит обикновено са стрептококи от група В, ентерококи, E.coli и Klebsiella pneumonie. Chlamydia trachomatis също може да бъде причинител на ендометрит. Този причинител трябва да се подозира ако клиничната картина на еднометрита се развие след 7 и повече дни след раждането.
Септичният аборт представлява миграция на вагинална флора през отворен цервикален канал. Инфекцията може да се разпространи в матката.
Инфекциите на хирургичното място също са чести след раждане. Те могат да се проявят на мястото на епизиорафията или на цикатрикса от Цезарово сечение.
Клинична картина
Послеродовата инфекция на маточната шийка се характеризира с възпаление на маточната шийка от различен патоген. Маточната шика е зачервена оточна и при натиск изтича гнойно-кървениста материя. Общото състояние на родилката не е усложнено.
Вагинитът (колпит) след раждане се характеризира с наличие на отделяне на жълтеникав секрет от влагалището с неприятна миризма. Пациентката споделя за болка и дискомфот. Влагалището е оточно и болезнено.
При ендометрит първият симптом е високата температура. Тя се придружава от чувствителност на матката, кървене и неприятна миризма на лохиите. Може да се наблюдава и коремна болка. Микробиологичните изследвания на влагалищен и цервикален секрет също са част от диагнозата.
Диагноза
Диагнозата инфекция след раждането се поставя след щателно снемане на анамнеза, преглед и микробиологично и кръвни изследвания. По време на анамнезата е необходимо да се обърне специално внимание на следните неща:
- Време на раждане или аборт
- Хирургично или вагинално раждане
- Предишна хирургична интервенция и медицинска история
- Гестационна възраст по време на раждането или аборта
- Усложнения на бременността, включително гестационен диабет, интрапартални инфекции, прееклампсия.
- Усложнения на раждането - продължително раждане, необходимост от вагинално раждане, спешно Цезарво сечение, следродилен кръвоизлив
- Наличие на лохии с неприятна миризма или обилно вагинално кървене
Физикалният преглед трябва да включва оценка на хирургия разрез ако има такъв, изследване на кожата на крепитация, були, еритема или индурация, палпация на корем и на фундуса на матката, оглед на влагалището и шийката със стерилен спекулум и бимануално изследване. При всички инфекциозни състояния трябва да се направи и лабораторна оценка. Лабораторните находки включват левкоцитоза с неутрофилия, както и лактатна ацидоза. Не е задължително обаче да има промени в кръвните изследвания. Затова диагнозата следродилна инфекция най-често е клинична.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза се прави с пирексия от неизяснен произход след раждане, мастит.
Лечение
Основното лечение на следродилните инфекции е приложението на антибиотици. Прилагат се широкоспектърни антибиотици с голямо антимикробно покритие. При пациентки с нарушение на общото състояние се прилагат и кристалоидни разтвори.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
Boushra M, Rahman O. Postpartum Infection. [Updated 2022 Jul 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560804/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15360-cervicitis
https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/postpartum-care/infections-of-the-uterus-after-delivery
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=vaginitis-85-P00595
Коментари към Други послеродови инфекции на гениталния тракт МКБ O86.1