Четвърта степен на разкъсване на перинеума в хода на раждането МКБ O70.3
Четвърта степен на разкъсване на перинеума в хода на раждането може да се получи ако не се направи епизиотомия.
Четвърта степен на разкъсване на перинеума в хода на раждането се характеризира с разкъсване на задната комисура, вагиналната мукоза, кожата на перинеума, засягат фасции и мускулна тъкан, аналния сфинктер и мукозата на ректума.
Разкъсването при четвърта степен настъпва от преразтягане при "прорязване" на главичката на плода, оперативно методи на родоразрешение (вакум екстракция или форцепс), като обикновено започва от задната комисура и бързо се разпространява надолу през перинеума към ануса, навътре към влагалището като засяга и аналния сфинктер и целостта на ректума.
Основни причини за трета степен на разкъсване на перинеума на перинеума в хода на раждането са:
- Едър плод.
- Неправилни предлежания.
- Форцепс.
- Вакум екстракция.
- Намалена еластичност на тъканите, която се наблюдава при възрастни първескини и при налични цикатрикси от стари разкъсвания.
- Преципитирано раждане.
- Неправилно водене на раждането.
Диагнозата четвърта степен на разкъсване на перинеума в хода на раждането се поставя при внимателен оглед след всяко раждане, като по този начин се определя степента на перинеално разкъсване. Необходимо да се тушира и per rectum като по този начин се установява, че е нарушена целостта на чревната стена.
Лечението включва пластична операция имаща за цел възстановяване на разкъсването, тъй като по този начин се профилактира "зеенето" на вулвата, възходящите инфекции и гениталните изпадания на влагалище, матка и други генитални органи.
Преди да започне възстановяването е необходимо да се извърши щателна дезинфекция.
Възстановяването става под анестезия, като е необходимо да се внимава при адаптирането на анатомичните структури.
Комплетната руптура започва с възстановяване на ректалната мукоза на около 1.5 см над разкъсването. Използват се тънки конци и атравматична игла.
Следва намиране на ретрахираните краища на m.sphincter ani externus, които се захващат с клампи, като двата края се адаптират посредством 3-4 конеца. Задължително и захващане на фасцията.
Следва анатомичното възстановяване на перинеума и влагалището, като трябва тъканите да бъдат отлично адаптирани.
След възстановяването е необходимо да се извършва тоалет с антисептици, антимикробни и обезболяващи средства.
Необходима е течно кашава диета, с цел изпражненията при изхождане да бъдат с мека консистенция.
Коментари към Четвърта степен на разкъсване на перинеума в хода на раждането МКБ O70.3