Кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект МКБ O46.0
Кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект представлява много рядко срещано състояние.
Трябва да се знае, че кръвотечението по време на бременността представлява сериозно състояние и в зависимост от това през кой период от бременността се проявява, могат да се предполагат различни заболявания, които са причина за кървенето.
При тези рядко срещани, но много тежки усложнения, които могат да се наблюдават по време на бременност има реална опасност за живота на бременната и плода.
Към кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект принадлежат:
- Кръвотечение преди раждането (масивно), свързано с афибриногенемия.
- Кръвотечение преди раждането (масивно), свързано с дисеминирана интраваскуларна коагулация.
- Кръвотечение преди раждането (масивно), свързано с хиперфибринолиза.
- Кръвотечение преди раждането (масивно), свързано с хипофибриногенемия.
Афибриногенемия представлява състояние, което се характеризира с липса на фибриноген в кръвната плазма. Това е много тежко състояние, при което кръвта не се съсирва и възникват масивни, обилни кръвоизливи, които застрашават живота на бременната.
Дисеминирано интравазално съсирване или известно още като ДИК синдром е много тежко състояние, което по своята същност представлява една придобита хеморагична диатеза и се характеризира с патологично активиране на системата на кръвосъсирването.
Дисеминираното интравазално съсирване се характеризира с три фази:
- I-ва фаза на хиперкоагулабилитет - налице е интензивно съсирване.
- II-ра фаза на консумация - характеризира се с изчерпване на факторите на факторите на съсирване.
- III-та фаза на фибринолиза - налице е масивна фибринолиза.
Клиничната картина при кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект се характеризира с наличие на масивно генитално кървене, което много трудно се повлиява от приложението на медикаментозни средства и действия имащи за цел неговото преустановяване.
Бързо се развива хеморагичен шок с характерната му клинична картина, бъбречна, дихателна и сърдечно-съдова недостатъчност.
Съсътоянието на плода също бързо се влошава и нерядко той може да стане жертва на тежкото състояние.
Могат да се наблюдават болка, дискомфорт, повишена температура, симптоми от други органи и системи в зависимост от вида на заболяването и неговата тежест.
При коагулационни нарушения се различават три клинични форми по тежест:
- Лека форма - характеризира се с намален фибриноген и фактори на съсирването, без наличие на абнормно генитално кървене.
- Средна форма - характеризира се с хипофибриногенемия и умерено по сила генитално кървене.
- Тежка форма - характеризира се с фибриноген под 100 мг %, наличие на силно масивно кървене, като взетата кръв не се съсирва. Наблюдава се кървене от носа венците, наличие на кръвохрак, хематурия и други.
Диагнозата на кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект се основава на клиничната симптоматика, някои инструментални и лабораторни изследвания.
Чрез огледа със спекулум могат да се изключат различни заболявания , които могат да бъдат причина за кървенето.
Посредством ехография могат да се изключат други заболявания, които могат да доведат до генитално кървене като abruptio placentae и placenta praevia.
Необходимо е да се проведат кръвни изследвания – пълна кръвна картина, хемоглобин, хематокрит, тромбоцити.
Лечението на кръвотечения по време на бременност, свързани с коагулационен дефект трябва да се извършва с повишено внимание.
При наличие на акушерска коагулопатия лечението не е лесна задача.
Необходимо е внимателно и щателно да се следят централното венозно налягане, кръвното налягане, диурезата, пулсът, сатурацията, хомостазните показатели.
При наличието на шок загубения обем трябва бързо да се възстанови като за целта се прилагат кръв, плазма, нискомолекулни разтвори, тъй като високо молекулните могат да затлачат допълнително микроциркулацията.
В първата фаза е необходимо да се прилага heparin в доза 100-150 UI/час.
Във втората фаза е необходимо да се приложи заместващи продукти като фибриноген, прясна кръв, антихемофилна плазма, тромбоцитна маса.
В случай, че с приложеното лечение не се постигне ефект единствения медикамент, който може да помогне е Novo seven.
Коментари към Кръвотечение преди раждането, свързано с коагулационен дефект МКБ O46.0