Преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект МКБ O45.0
Преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект представлява състояние, което се характеризира с наличие на плацентарно отлепване, което се последва от нарушение в коагулацията.
Това състояние се среща сравнително рядко, но е много опасно и може да застраши живота, както на майката, така и на плода.
При установяване на преждевременно отлепване на плацентата е необходимо предприемане на спешни мерки, тъй като в противен случай има реален риск от фатални последици.
Трябва да се знае, че едни от най-тежките усложнения, които могат да се наблюдават по-време на бременността са акушерските коагулопатии, а най-честата причина за тяхното възникване е преждевременното отлепване на плацентата.
Към преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект принадлежат:
- Abruptio placentae с (масивно) кръвотечение, свързано с афибриногенемия.
- Abruptio placentae с (масивно) кръвотечение, свързано с дисеминирана интраваскуларна коагулация.
- Abruptio placentae с (масивно) кръвотечение, свързано с хиперфибринолиза.
- Abruptio placentae с (масивно) кръвотечение, свързано с хипофибриногенемия.
Като причини за преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект влизат следните фактори:
- Повишени стойности на кръвно налягане на бременната (прееклампсия).
- Травматични увреждания в областта на плацентарното място.
- Наличие на абсолютно и относително къса пъпна връв, която при определени случаи води до опъване и отлепване на плацентата.
- Внезапно и бързо изтичане на големи количества околоплодна течност.
- Увреждане на маточната лигавица вследствие на аборти или множество раждания.
- Нерядко причината за отлепване на плацентата не се установява.
Най-голямо значение в етиопатогенезата на смущението в кръвосъсирването има дисеминирана интраваскуларна коагулация характеризираща се с преразход на коагулопатия и реактивна фибринолиза.
Състоянието се характеризира с намаляване на нивото на фибриноген в кръвта, като съществуват различни теории за възникването на хипо и афибриногенемия.
Според теорията на Schnider в кръвта на бременната навлиза тромбокиназа, която е активатор на тромбопластина вследствие, на което се развива дисеминирано вътресъдово съсирване, като фибриногена се отлага във вид на фибринови тромби в микроциркулацията.
Друга теория е тази, която се характеризира с изчерпване на факторите на съсирване и тромбоцитите, което се дължи на образуването на ретроплацентарен хематом при централно отлепване на плацентата.
Последната теория се основава на възникване на повишена фибринолиза, която разгражда фибриногена и възниква дисеминирано интравазално съсирване.
Дисеминираното интравазално съсирване се характеризира с три фази:
- I-ва фаза на хиперкоагулабилитет - налице е интензивно съсирване.
- II-ра фаза на консумация - характеризира се с изчерпване на факторите на факторите на съсирване.
- III-та фаза на фибринолиза - налице е масивна фибринолиза.
Клиничната картина при преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект е специфична.
Отлепването на плацентата се характеризира с наличие на различна по интензитет болка в коремната област, която в началото е дифузна, а в последствие локална съпроводена или не с генитално кървене в зависимост от вида на отлепването.
Много характерно е установяването на повишен маточен тонус.
Нерядко са налице контракции, влошаване на състоянието на плода.
При коагулационни нарушения се различават три клинични форми по тежест:
- Лека форма - характеризира се с намален фибриноген и фактори на съсирването, без наличие на абнормно генитално кървене.
- Средна форма - характеризира се с хипофибриногенемия и умерено по сила генитално кървене.
- Тежка форма - характеризира се с фибриноген под 100 мг %, наличие на силно масивно кървене, като взетата кръв не се съсирва. Наблюдава се кървене от носа венците, наличие на кръвохрак, хематурия и други.
Кръвотеченията могат да са много силни до степен на хеморагичен шок.
Диагнозата при преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект се основава на лабораторните показатели показват промени в кръвосъсирването, увеличаването на фибрин деградационните продукти и ултразвуково изследване, чрез което се установява отлепване на плацентата.
Лечението при установяване на голямо отлепване на плацентата се изразява в бързо родоразрешение и почистване на маточната кухина, тъй като това ще спаси както живота на плода, така и този на майката.
При наличие на акушерска коагулопатия лечението не е лесна задача.
Необходимо е внимателно и щателно да се следят централното венозно налягане, кръвното налягане, диурезата, пулсът, сатурацията, хомостазните показатели.
При наличието на шок загубения обем трябва бързо да се възстанови като за целта се прилагат кръв, плазма, нискомолекулни разтвори, тъй като високо молекулните могат да затлачат допълнително микроциркулацията.
В първата фаза е необходимо да се прилага heparin в доза 100-150 UI/час.
Във втората фаза е необходимо да се приложи заместващи продукти като фибриноген, прясна кръв, антихемофилна плазма, тромбоцитна маса.
В случай, че с приложеното лечение не се постигне ефект единствения медикамент, който може да помогне е Novo seven.
Коментари към Преждевременно отлепване на плацентата с коагулационен дефект МКБ O45.0