Плацентарно нарушение, неуточнено МКБ O43.9

Плацентата представлява орган на бременността, има най-често кръгловата форма и маса около 500 г.
Съществуват различни патологични състояния, при които могат да се наблюдават по-големи или по-малки размери на плацентата, това са диабет, сифилис (плацентата е по-голяма), хипертония и бъбречни заболявания (плацентата е по-малка размери).
Плацентарното нарушение може да се изразява в отклонение във формата и големината на плацентата, в нейното прикрепяне, наличие на трансфузионен синдром.
Плацентарен трансфузионен синдром представлява състояние, което се среща при многоплодна бременност и то при еднояйчните близнаци и се характеризира с формиране на анастомози между съдовете на двете плаценти, като това се отразява върху развитието и на двата еднояйчни близнаци.
Единият плод играе ролята на донор като дава от своята кръв на другия плод приемателя.
Донорът остава анемичен, недохранен, изоставя във физическото си развитие и намалява количеството на околоплодните му води, а реципиента голям, хипертрофира, увеличава се количеството на кръвта и околоплодните води – настъпва хиперволемия, полихидрамнион.
Плацентарното нарушение може да бъде във формата, размерите, масата, целостта, броя и начина на прикрепяне към маточната стена.
Понякога формата на плацентата може да има бъбрековидна, подковообразна, възможни са отделни части от плацента да липсват (placenta fenestrata), да е много тънка и заема голяма площ (placenta membranacea), да се състои от две или повече части (placenta bipartita, tripartita), да се характеризира с наличие на един или няколко допълнителни дяла (placenta succenturiata).
При нормална бременност хориалните въси не проникват дълбоко в маточната стена. При плацента адхеренс (срасналата плацента) се наблюдава достигане на хориалните въси в маточната мускулатура. Съществуват различни степени на срасване на плацентата.
Плацентарните нарушения се диагностицират на базата на състоянието на майката и плода, оплакванията на родилката, ехография, амниоцентеза.
Методите за лечение на плацентарни нарушения са различни и зависят от вида на увреждане на плацентата, от състоянието на майката, плода или плодовете.
Коментари към Плацентарно нарушение, неуточнено МКБ O43.9