Други плацентарни нарушения МКБ O43.8

Съществуват множество други плацентарни нарушения, които могат да доведат до настъпване на различни нарушения, засягащи нормалния растеж и развитие на плода.
Установяването на плацентарно нарушение не е лесна задача. Необходимо е известно време, за да се установи неговото наличие. Съществуват различни методи, чрез които може да се установи налично плацентарно нарушение, като най-често използвания е ехографията.
Към други плацентарни нарушения принадлежат:
- Плацентарна дисфункция.
- Плацентарен инфаркт.
Други плацентарни нарушения включва плацентарна дисфункция.
Плацентарна дисфункция представлява състояние, което се характеризира с непълноценност на плацентата, която се изразява в невъзможност тя да изпълнява нормалните си функции, т.е налице е плацентарна недостатъчност.
Плацентарна недостатъчност представлява патологично състояние, при което плацентата поради най-различни причини не е в състояние да осигури необходимите материали за растежа, хранене и хомеостазата на плода.
Причините за плацентарна недостатъчност са много, като в голям процент от случаите причината не се установява.
Съществуват множество рискови фактори, които имат значение за плацентарна недостатъчност:
- Смущения в циркулацията.
- Токсикози на бременността.
- Белодробни заболявания у бременната.
- Анемични състояния.
- Тютюнопушене.
- Аборти, мъртви раждания, безплодие.
- Неблагоприятни фактори от трудовия, семейния и социалния бит на бременната.
- Смущения в маточната циркулация.
- Инфекции по време на бременността.
- Частични отлепвания на плацентата.
Клиничната изява на плацентарната инсуфициенция (недостатъчност) може да се прояви остро, подостро и хронично.
Острата форма е свързана с остро нарушение в дихателната функция на плацентата (снабдяването на плода с кислород) - наблюдава се при отлепване на по-голям участък.
При хроничната форма на недостатъчност на плацентата се касае за нарушение в хранителните функции на плацентата. Нарушава се трансфера на храна, кислород и хемодинамичния транспорт през плацентата.
Много характерно за новородените деца на майки с недостатъчност на плацентата са с по-ниска телесна маса за съответната гестационна възраст.
Като у плода се наблюдава известна диспропорционалност - намалена телесна маса, нормален ръст, слабо изразена подкожна мастна тъкан.
Колкото по-силно е изразена хипотрофията (изоставане във физическо развитие на плода) на плода толкова след раждането тези деца страдат по-често от нарушения в адаптацията на ранния неонатален период.
За диагнозата на това състояние значение се отдава на следните клинико-лабораторни фактори:
- Анамнеза (разпит на родилката от акушер-гинеколога).
- Липса за нормалната за бременността нарастване на телесната маса на матката в зависимост от гестационната възраст на плода или обратно стръмно повишаване на телесната маса при токсикозита на бременността.
- Ултразвук - доказва изставане на плода в неговото физическо развитие.
- Определяне на естриола и естрогените за 24 часа.
- Кардиотокографски контрол - определя състоянието на сърдечната дейност на плода.
- Амниоскопия след 36 седмица от бременността.
Лечението включва режим на легло в странично положение, с цел да се подобри маточното кръвообращение.
Медикаментозно лечение чрез токолитици, естрогени, витамин В12, фолиева киселина.
В ранната фаза на процеса има значение лечението с хепарин, като профилактика срещу отлагането на фибрин върху плацентата.
При клинична изява на хроничната плацентарна инсуфициенция се прилага преждевременно родоразрешение. Новороденото се отглежда в сектор за интензивни грижи след раждането.
Други плацентарни нарушения включва плацентарен инфаркт.
Като съпътстващо усложнение при редица болестни състояния на бременната (хипертония, бъбречни заболявания и др.) могат да се формират инфаркти на плацентата.
Инфаркт на плацентата може да се наблюдава и при тютюнопушене по време на бременност, преносесност.
Понякога същите могат да са последици от дегенеративни процеси - израз на нормално зреене на плацентата.
По-големите и по-рано сформиралите се инфаркти най-често са резултат от циркулаторни смущения от посочени заболявания по време на бременността.
Обемът на формираните дегенеративни промени определя степента на хроничната плацентарна недостатъчност - причини за неправилно физическо развитие и смърт на плода.
В дегенериралите участъци на плацентата се отлагат калциеви соли. Част от тези патологични промени могат да бъдат видени с ултразвук.
Коментари към Други плацентарни нарушения МКБ O43.8