Медицински грижи за майката при интраутеринна фетална смърт МКБ O36.4
Медицинските грижи за майката при интраутеринна фетална смърт трябва да бъдат много внимателни и отговорни.
Всяка загуба на плод особено в по-напреднали срокове на бременността представлява изключително тежък стрес за всяка бременна.
Именно поради тази причина лекарят трябва да окаже необходимата подкрепа и да помогне за максимално бързото психично възстановяване на бременната.
Интраутеринната смърт на плода може да настъпи по всяко време на бременността, като плода се определя като абортен, когато е загинал преди 26 гестационна седмица.
Най-честите причинини за интраутеринна смърт на плода са тежка прееклампсия и еклампсия, диабет, тежка плацентарна инсуфициенция, пролапс на пъпната връв, тежки заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната ситема на майката, вродени аномалии на плода, Rh-изоимунизация, преносена бременност, интраутеринна инфекция, масивна кръвозагуба и други.
Медицинските грижи за майката при интраутеринна фетална смърт са от огромно значение, защото може да настъпи хеморагична диатеза с намаление на фибриногена под 1,5 г/Л като това състояние се означава като синдром на мъртвия плод.
Този синдром е с честота 10-20% от всички случаи с интраутеринна фетална смърт.
Когато се установи интраутеринно загинал плода е необходимо да се предизвика раждане. Често обаче няма добри условия за това, поради това, че бременността не е достигнала до термин.
Раждането трябва да се осъществи по вагинален път и затова трябва да се направи всичко възможно.
Предприема се индукция на раждането с простагландини, окситоцин и пукване на околоплодния мехур.
При хоспитализацията на всяка бременна, при която е установена интраутеринна фетална
Коментари към Медицински грижи за майката при интраутеринна фетална смърт МКБ O36.4