Медицински грижи за майката при признаци за фетална хипоксия МКБ O36.3
Феталната хипоксия представлява състояние, което се характеризира с кислороден глад, на който е подложен плода.
Медицински грижи за майката при признаци за фетална хипоксия изискват задължителна хоспитализация на бременната и проследяване на състоянието на плода ежедневно.
Една от най-важните задачи на лекаря при хоспитализацията на бременна е да разбере причината за феталната хипоксия.
Причините за възникването на хипоксия при плода могат да бъдат от най-различно естество.
Най-голямо значение се отдава на:
- Заболявания на майката като анемия, заболявания на сърдечно-съдовата система, заболявания на дихателната система.
- Заболявания свързани с бременността като прееклампсия, Rh-изоимунизация, интраутеринна инфекция, вродени аномалии на плода, преносеност и други.
Недостигът на кислород води до нарушение в дейността на организма и настъпване на промяна в метаболитните процеси.
Вследствие на недостига на кислород се наблюдава забавен растеж на плода, т.е настъпва интраутеринна ретардация на плода.
Със задълбочаване на хипоксията се включва компенсаторен механизъм, който се изразява в преразпределение на кръвообращението предимно към органите с най-голямо значение, а именно сърце и мозък.
Намалява притока на кръв към бъбреците, мускулите, спланхникусовата област, поради което се наблюдава олигохидраамнион.
Медицински грижи за майката при признаци за фетална хипоксия е необходима задължителна хоспитализация и изследване на състоянието на плода и установяване причината за хипоксия.
Установяването на болестни състояния при бременната като анемия, високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, болести на дихателната система, които нарушават снабдяването на плода с кислород, трябва да бъдат лекувани активно.
Съвместно провеждането на лечението е необходимо ежедневно проследяване на състоянието на плода посредством NST. В случай, че хипоксията се задълбочи, мониторните записи се влощат трябва да се премине към родоразрешение, като трябва да бъде изцяло съобразено със срока на бременността.
При хоспитализацията на всяка бременна, при която е установена фетална хипоксия е необходимо да се извършат всички предоперативни изследвания и да се осъществи консултация с интернист и анестезиолог.
Коментари към Медицински грижи за майката при признаци за фетална хипоксия МКБ O36.3