Медицински грижи за майката при аномалия на влагалището МКБ O34.6
Медицински грижи за майката при аномалия на влагалището има за цел да се запази пълноценното здраве на майката и плода, като ако е необходимо се извършват на различни процедури.
Съществуват множество различни аномалии, които могат да засегнат влагалището и да се наблюдават по време на бременността, като част от тях могат да доведат до усложнения заплашващи бременността.
При всички жени с налична аномалия на влагалището е необходимо да се прецени тежестта на аномалията и възможността за раждане per vias naturales.
Всяка бременна с подобни проблеми е необходимо е да се наблюдава.
Към медицински грижи за майката при аномалия на влагалището принадлежат:
- Медицински грижи за майката при предишна хирургична намеса върху влагалището.
- Медицински грижи за майката при септирано влагалище.
- Медицински грижи за майката при стеноза на влагалището вродена или придобита.
- Медицински грижи за майката при стриктура на влагалището.
- Медицински грижи за майката при тумор на влагалището.
1) Предишна хирургична намеса върху влагалището може да се дължи на множество причини. Най-често те се налагат при раждане с тежки разкъсвания на влагалището, кисти на влагалището, туморни образувания и други.
Вследствие на интервенцията може да се образува цикатриална тъкан, която при последващо вагинално раждане може отново да се разкъса.
Много редки се са случаите, при които хирургична намеса върху влагалището може да стане причина за противопоказано раждане per vias naturales.
2) Септирано влагалище представлява състояние, което се характеризира с надлъжно разделяне на влагалището като по този начин се получава двойна вагина.
Причини, които могат да доведат до това състояние могат да бъдат синдром на Бардет-Бийдъл (Bardet-Biedl syndrome), синдром на Йохан-Бизар (Johanson-Blizzard Syndrome) и други.
Наличието на септум на влагалището не е причина за противопоказано раждане per vias naturales. Обикновено в хода на раждането септума се прерязва с ножица или ако е малък се разкъсва. След раждането се извършва обшиване, чрез което се стига до адекватна хемостаза. Трябва да се има предвид, че прерязването на септума може да доведе до по-сериозна кръвозагуба.
3) Стенозата на влагалището представлява състояние, което се характеризира със стесняване на влагалището.
Стенозата на влагалището може да бъде вродена или придобита.
Придобитата стезноза най-често се дължи на оперативни интервенции, инфекции на вагината, при които се образува цикатриална тъкан, която значително може да го стесни.
При нормално влагалищно раждане при налична стенозата, периода на изгонване може да се удължи, а раждането може да бъде съпътсвано от много тежки разкъсвания и кръвоизливи. Медицинските грижи при тези жени изискват добра преценка на възможността за раждане в хода на раждането с цел минимум травматизъм за бременната.
4) Стриктура на влагалището представлява стеснение на влагалището, поради аномалии или увреждане на стените му или тъканта около тях.
Причина за вагинална стриктура могат да бъдат вродени аномалии, вродена дискератоза, травматично увреждане, оперативни интервенции, инфекциозни заболявания и други.
Медицинските грижи при едно нормално влагалищно раждане изискват добра преценка поради риск от сериозни разкъсвания и кръвоизливи.
5) Тумор на влагалището е сравнително рядко наблюдавано състояние, което още по-рядко се среща в съчетание с бременност.
Туморите, които могат да засегнат влагалището са доброкачествени и злокачествени.
Злокачествените тумори се срещат предимно в по-напредла възраст и изключително рядко може да се съчетаят наличието на злокачествен тумор на влагалището и бременност. В случаи, че това се установи родоразрешението се осъществява чрез Цезарово сечение поради риск от разпространение на процеса и наличие на много тежки кръвоизливи.
По-често се срещат доброкачествените образувания на влагалището в съчетание с бременност. Родоразрешението тук зависи предимно от големината на тумора и неговата локализация. При големи тумори родоразрешението се осъществява чрез Цезарово сечение, като отстраняването на тумора става на втори етап след възстановяването на родилката. При по-малките според преценката на лекаря не са противопоказание за раждане per vias naturales.
Коментари към Медицински грижи за майката при аномалия на влагалището МКБ O34.6