Медицински грижи за майката при други аномалии на шийката на матката МКБ O34.4
Медицински грижи за майката при други аномалии на шийката на матката има за цел извършването на различни процедури и мероприятия за запазване пълноценното здравословно състояние на майката и плода.
Съществуват множество различни заболявания на маточната шийка, които могат да се наблюдават по време на бременността. Част от тях могат да доведат до усложнения заплашващи бременността и също така могат да доведат до затруднения при диагностицирането им.
Към медицински грижи за майката при други аномалии на шийката принадлежат:
- Медицински грижи за майката при полип на шийката на матката.
- Медицински грижи за майката при предишна хирургична намеса върху шийката на матката.
- Медицински грижи за майката при стриктура или стеноза на шийката на матката.
- Медицински грижи за майката при тумор на шийката на матката.
1) Полип на шийката на матката представлява доброкачествено туморно образувание, което изхожда от маточната шийка. Той може да бъде на краче или на широка основа.
Причините за възникването на полипите не са установени. Рискови фактори могат да бъдат повишени есрогенни нива, множество раждания, възпалителни заболявания и други.
Макроскопски полипите на маточната шийка изглеждат гладки, розово-червеникави, с размери, които могат да варират.
При полип на шийката на матката много често не се наблюдават никакви клинични прояви и установяването му става при профилактичен преглед. Все пак понякога той може да доведе до вагинално течение, кървене при допир или сексуален контакт.
Диагнозата се поставя посредством оглед със спекулум и вземането на материал за хистологично изследване.
Лечение на полип на шийката на матката не бива да се предприема по време на бременността. След раждането полипите се отстраняват хирургично, като рецидиви се наблюдават стравнително рядко.
2) Предишна хирургична намеса върху шийката на матката включва извършването на конизация.
Конизацията представлява хирургична интервенция, която се изразява в извършването на конусовидна ампутация на маточната шийка при наличие на цервикална интраепителна неоплазия.
Необходимо е преди извършването на конизация да се направи колпоскопия и да се вземе биопсия.
При жени с предшестваща конизация има съществен риск от спонтанен аборт или преждевременно раждане.
Необходимо е да се проследява дължината на маточната шийка, да се извършват профилактични изследвания, за да изключи налично възпаление. При голям от пациентките, които имат предшестваща бременността конизация може да се постави профилактичен церклаж, който има много добър ефект и значително увеличава шансовете за доносена бременност.
3) Стриктура или стеноза на шийката на матката представлява състояние, което се характеризира с това, че отвора на маточната шийка (цервикалния канал) е значително по-тесен от колкото трябва да бъде.
Причините за това състояние могат да бъдат хирургични интервенции в областта на шийката (конизация), травматично увреждане, повтарящи се цервикални инфекции, радиация, злокачествени заболявания.
Трябва да се има предвид, че при наличие на стриктура или стеноза на шийката на матката в процеса на раждането разширението на маточната шийка да настъпва значително по-бавно. Раждането може да се проточи много по-дълго. В тези случаи се говори за цервикална дистокия.
4) Тумор на шийката на матката представлява сравнително рядко срещано състояние по-време на бременност.
Туморите на маточната шийка, които могат да се срещат по време на бременност могат да бъдат доброкачествени и злокачествени.
Рак на маточната шийка и бременност се среща с честота около 1 : 700 бременности.
Трябва да се има предвид, че бременноста оказва влияние върху злокачественото образувание на маточната шийка. Установено е, че инфилтрацията и метастазирането се ускоряват.
При установен карцином на маточната шийка раждането per vias naturales е противопоказно поради риск от разпространение на туморния процес и сериозни кръвоизливи по време и след раждането.
При карцином in situ установен чрез биопсия е необходимо да се предприеме извършването на конизация. А бременната е близо до термин или е след 32 гестационнна седмица интервенцията може да се отложи за след родоразрешението.
В случай, че бременността е в по-ранен срок е необходимо да се предприеме конизация, като трябва да се има предвид, че има реална опасност за бременността и за възникването на сериозен кръвоизлив при извършването на процедурата.
При установяването на инвазивен карцином е необходимо да се определи стадия на заболяването и белодробната зрелост на плода. При първи и втори стадий може да се извършва радикална хистеректомия. В зависимост от срока, в който се намира бременността се предприема може да се извърши sectio parva или sectio caesarea и след това радикална хистеректомия.
Коментари към Медицински грижи за майката при други аномалии на шийката на матката МКБ O34.4