Медицински грижи за майката при тумор на тялото на матката МКБ O34.1
Медицински грижи за майката при тумор на тялото на матката включва медицински грижи за майката при полип на тялото на матката и медицински грижи за майката при миома на матката.
Полип на тялото на матката представлява доброкачествено образувание, което произхожда от ендометриума и затова се нарича ендометриален полип.
Те могат да бъдат свързани с матката посредством тънко краче или на дебела основа, която навлиза в стената на матката.
Причините за полипите на матка не са установени. При промяна в хормоналните нива може да се стигне до възникването на полип.
Обикновено маточните полипи се срещат на възраст между 40 и 50 години, като понякога появата им е след менопаузата. Много рядко маточните полипи се развиват при жени под 20 годишна възраст.
Най-честите клинични изяви при полип на матката са нередовен мензис кървене или зацапване между менструалните периоди, вагинално зацапване или кървене след менопаузата, безплодие.
Много рядко може да се наблюдава съчетание между маточен полип и налична бременност, тъй като самия полип често води до безплодие. При наличие на съчетание от полип на матката и бременност съществува по-голям риск от спонтанен аборт.
Добре е при установяването на полип на матката, той да бъде отстранен, преди да се започнат опитите за забременяване.
Медицински грижи за майката при тумор на тялото на матката включва медицински грижи за майката при миома на матката.
Комбинирането на миома на тялото на матката с бременност е относително рядко.
Миомата на матката е най-често срещания доброкачествен тумор, за който е установено, че е естрогенозависим.
Влиянието, което оказва бременността върху тумора и обратно зависи предимно от локализацията на миомите, техния брой и големина.
Установено е, че по време на бременността вследствие на повишените естрогенни нива кръвоснабдяването към тумора се засилва и той нараства по обем. Вследствие на бързото нарастване може да стигне до усложнения като некроза (настъпва, когато кръвоснабдяването се окаже недостатъчно за бързо нарастващия тумор), торзия на миомен възел, заклещване (инкарцерация) на матката в таза, нарушаване целостта на съдовете в капсулата, което може да доведе до хемоперитонеум и хиповолемичен шок.
Миомата може да окаже сериозно влияние над бременността.
Миомата на матката е честа причина за инфертилитет. Прогнозата при настъпила бременност е в пряка връзка с големината и разположението на възлите. При малки миоми и недеформирана кухина на матката бременността протича обикновено без рискове. При по-големи миомни възли, които не позволяват адекватен растеж на плодното яйце, настъпва аборт или преждевременно раждане.
Трябва да се има предвид, че големите миомни възли могат да нарушат процеса на плацентация.
Ниско разположените миомни възли, както и големите такива могат да представляват механична пречка при раждането и да доведат до неправилни предлежания на плода.
Диагнозата не толкова лесна. Малките миомни възли могат да останат неразпознати. Те обаче рядко стават причина за болестни прояви по време на бременността. По-големите миоми се визуализират добре посредством ехография, като посредством нея може да се определи и локализацията. Некротичният миомен възел обикновено е палпаторно болезнен, консистенцията му става твърда, налице могат да бъдат субфебрилни температури.
Лечението зависи от големината на възлите, тяхното разположение, наличието или липсата на усложнения, срока на бременността. Оперативните методи на лечение се използват само при евентуални усложнения.
Медицински грижи за майката при тумор на тялото на матката включва наблюдение на състоянието на майката и плода и наличие на пълна готовност при възникването на усложнения.
Поведението на лекаря при бременни с миома попринцип е очаквателно с готовност за спешна оперативна интервенция. Попринцип миомектомия по-време на цезарово цечение не са показани поради риск от прекомерно кървене дължащо се на увеличеното кръвоснабдяване на матката по-време на бременност.
Наличието на миома не изключва раждането per vias naturales като възможност, а дори напротив.
Необходимо е обаче лекаря да има готовност при настъпване на усложнения. Наличието на множество миомни възли може да доведе до нарушаване на нормалния маточен контрактелитет. Понякога се наблюдава наличие на първична или вторична родилна слабост.
В случаите, когато имаме ниско разположена миома с големи размери се говори за myoma praevia (предлежаща миома). Тя пречи на ангажиране то и навлизането на предлежащата част в таза.
Нарушената маточна контрактилност дължаща се на миомните възли трябва да държи акушера с повишено внимание поради възможни затруднения в отделянето на плацентата в палцентарния период и възможен риск от сериозни кръвотечения.
Коментари към Медицински грижи за майката при тумор на тялото на матката МКБ O34.1