Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание на плода МКБ O32.3
Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание на плода е специфично.
Лицево, челно и брадично предлежание принадлежат към така наречените дефлексионни предлежания.
В повечето случаи дефлексионни предлежания раждането е значително затруднено, става значително по-бавно, образува се голям caput succedaneum, който понякога може да създаде затруднение в определяне на предлежащата част.
Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание включват индиферентно положение на главата на плода.
При индиферентно положение на главата водеща точка е голямата фонтанела. Главата на плода навлиза в напречния или един от косите диаметри на таза, като при вътрешната ротация, водещата точка се насочва към симфизата, а тила назад към сакрума.
Много често при индиферентно положение в хода на раждането настъпва флексия или дефлексия на главата.
Честотата на предно черепно предлежание е около 0,1%.
Причините за това състояние са най-вече наличие на тесен таз или недоносен плод.
Поведението при наличие на плод индиферентно положение попринцип е очаквателно. При доносен плод в процеса на раждане може да се установи наличие на голям caput succedaneum, и че предлежащата част се спуска прекалено бавно, а понякога може и да спре.
В случай, че това се случи най-безопасния път на родоразрешение е Цезаровото сечение.
Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание включват челно предлежание на плода.
Челното предлежание също принадлежи към групата на дефлексионните предлежания.
Раждането при челно предлежание е трудно и често се наблюдават тежки травматични увреждане на меките тъкани на родовия канал.
Честотата на предно черепно предлежание е около 0,05 %.
При челно предлежание на плода водеща точка е средата на sutura frontalis -glabela. Главата на плода навлиза в напречния или един от косите диаметри на таза, като при вътрешната ротация, водещата точка се насочва към симфизата а тила назад към сакрума.
Много често при челно предлежание в хода на раждането настъпва флексия или дефлексия на главата.
При вагинално изследване може да установи sutura frontalis, а при внимателно туше може да се усетят голямата фонтанела и орбиталните дъги.
Поведението при плод в челно предлежание по принцип е очаквателно. В случаите, когато плодът е с малки размери може да се осъществи раждане per vias naturalis. Задължително е при установено челно предлежание да се направи добра подготовка за Цезарово сечение. Оперативното абдоминално родоразрешение е най-безопасния метод, както за майката, така и за плода.
Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание включва лицево предлежание на плода.
При лицево предлежание главата на плода се намира в максимална дефлексия, като тила е допрян до гърба, а брадичката е отделена от гръдната кост.
Поставянето на диагнозата лицево предлежание се усъществява посредством вагиналния преглед. При изследването се палпират носа и устата на плода, а при по-дълбоко изследване се усещат очните ябълки и брадичката.
Честотата на лицево предлежание е около 0,3 % от всички раждания.
При лицево предлежание често се наблюдава значителен родилен оток на плода, поради което лицевото предлежание може да се обърка със седалищно.
Причини за лицево предлежание могат да бъдат стеснение и аномалии на таза, вродена струма на плода, едър плод.
При лицево предлежание на плода водеща точка е брадичката. Главата на плода навлиза в напречния или един от косите диаметри на таза, като при вътрешната ротация, водещата точка се насочва към симфизата, а тила назад към сакрума. При извъртането на плода с тил напред към симфизата става едно вклиняване на плода в таза. Раждането в тези случаи е невъзможно и съществува реален риск за руптура на матката.
Поведението при плод в лицево предлежание по принцип е очаквателно. В 90% от случаите може да се осъществи раждане per vias naturalis. Задължително е при установено челно предлежание да се направи добра подготовка за Цезарово сечение. Оперативното абдоминално родоразрешение е най-безопасния метод, както за майката, така и за плода.
Коментари към Медицински грижи за майката при лицево, челно и брадично предлежание на плода МКБ O32.3