Медицински грижи за майката при седалищно предлежание на плода МКБ O32.1
Медицински грижи за майката при седалищно предлежание на плода включват провеждането на различни мероприятия.
Седалищното предлежание се среща при около 3-4 % от ражданията.
Съществуват множество фактори, които могат да доведат до седалищно предлежание. От тях с най-голямо значение са недоносеност, преразтягане на предна коремна стена при многораждали, хидрамнион, аномалии на плода, аномалии на матката, аномалии в положението на плацентата. В голям процент от случаите причината за плод в седалищно предлежание остава неизяснена.
Препоръчва се ранно (14 дни преди термина) постъпване на бременната в родилно заведение. Необходима е пълна подготовка за планово цезарово сечение, която включва провеждането на изследвания като ПКК, кръвна група, хемостаза, биохимия, урина.
Необходимо е да се направи ехография с доплер за преценка състоянието на плода и установяване на приблизителната му телесна маса, локализация на плацентата, количеството на околоплодните води.
При първескини, чийто плод е в седалищно предлежание обикновено се предприема Цезарово сечение. Това се прави поради факта, че най-голямата част от плода- главата се ражда последна.
При многораждали и наличие на плод в седалищно предлежание, който не е със значително големи размери раждането може да стане per vias naturalis, като водещия раждането трябва да има готовност за извършването на спешно цезарово сечение.
Диагнозата на седалищното предлежание се базира на анамнестичните данни и обективното изследване (прийоми на Leopold), вагинално изследване се палпират двата tubera ossis ischii, глутеалната и ингвинална гънка. По-лесно и по-сигурно диагнозата се поставя с ултразвуково изследване - търсят се видът на седалищното предлежание, положението на главата и аномалии, несъвместими с живота.
Коментари към Медицински грижи за майката при седалищно предлежание на плода МКБ O32.1