Еклампсия, неуточнена по отношение на срока от бременността МКБ O15.9

› Причини
› Лечение
Въведение
Еклампсия, неуточнена по отношение на срока на бременността е състояние, при което настъпва пристъп от тонично-клонични гърчове със загуба на съзнанието и кома. Поради внезапното настъпване на гърча при бременната жена, древните гърци наричали еклампсията - гръм от ясно небе.
Еклампсията представлява най-тежката форма на прееклампсия (предизвикана от бременността хипертония съчетана с протеинурия, появяваща се след 20г.с., отоци и абнормално нарастване на тегло на бременната жена) и краен стадий на HELLP синдрома (тежка форма на прееклампсия, характеризиращ се с триадата: хемолиза, повишена активност на чернодробните ензими – АЛАТ, АСАТ, LHD; тромбоцитопения).
За еклампсията е характерно настъпване на тонично - клонични гърчове, загуба на съзнание и кома (несвързани с органично заболяване на мозъка), протеинурия (наличие на белтък в урината) и патологични отоци. Еклампсията е с честота между 0,5 и 2%.
Причини
Причини за еклампсия, неуточнена по отношение на срока на бременността може да се наблюдава при фамилна анамнеза за еклампсия и прееклампсия, нелекувана прееклампсия, хипертензивна болест, бъбречни заболявания, диабет, антифосфолипиден синдром.
Патогенеза
Патогенезата на еклампсия, неуточнена по отношение на срока на бременността се характеризира с разстройство в мозъчното кръвообращение, което води до оток на мозъка, повишаване на черепномозъчното налягане, исхемия на мозъка, метаболитна енцефалопатия.
Клинична картина
Еклапсията протича в няколко стадия:
- Продромален период – бременната жена е неспокойна, прави немотивирани движения с ръце и лице; периода е с продължителност до 1 минута.
- Период на тоничен гърч – краката и ръцете на бременната жена се изопват (контрaхират се мускулите екстензори), устата се затваря (контрахират се масетерните мускули), бременната може да захапе езика си (може да се появи кървава пяна от устата) или езика да падне назад и да затвори назофаринкса, дишането спира, а лицето става ливидно, цианотично, жената изпада в опистотонус; периода трае около 15 – 20 секунди.
- Конвулсивен период – отделни гърчови движения на ръцете, краката, главата, очните ябълки се въртят встрани, дишането се възстановява; периодът трае около 1 до 3 минути.
- Период на кома – последен период; дишането е шумно, цветът на лицето се променя, цианозата изчезва, бременната жена е в безсъзнание и е отпусната.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза на еклампсия, неуточнена по отношение на срока на бременността се прави с епилепсия, емболизъм на мозъчна артерия, тромбоза, емболия, мозъчен кръвоизлив, интокцикация, хипертензивна енцефалопатия, съдови заболявания, феофромоцитом, менингит, енцефалит, хистерия, хипогликемия, метаболитини заболявания.
Лечение
Най-доброто лечение на еклампсията е родоразрешението. Консервативно лечение включва антиконвулсивни медикаменти като магнезиев сулфат, калциев аспартат. Еклампсията може да бъде овладяна при адекватна, професионална и навременна профилактика на бременните жени.
Усложнения
Усложненията на еклампсиятa могат да се изразяват развитие на белодробен оток, развитие на мозъчен оток, метаболитна енцефалопатия, смърт на плода, смърт на майката, abruptio placentae, дисеминирана интравазална коагулопатия, хипотрофия на плода (интреутеринна ретардация на плода), хронична хипоксия, хипертензивна енцефалопатия.
При еклампсия кръвотока и скоростта му към плацентата и плода са намалени. Плодът получава по-малко кръв и кислород, изпада в хипоксия. Налице е плацентарна инсуфициенция.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/eclampsia#:~:text=Eclampsia%20is%20a%20severe%20complication,and%20convulsions%20(violent%20shaking).
https://en.wikipedia.org/wiki/Eclampsia
https://emedicine.medscape.com/article/253960-overview
https://medlineplus.gov/ency/article/000899.htm
Ангел Димитров, “Акушерство"; издателство АРСО
William’s Obsetrics 24 edition
Коментари към Еклампсия, неуточнена по отношение на срока от бременността МКБ O15.9