Предшестваща хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период, неуточнена МКБ O10.9
Предшестваща хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период, неуточнена представлява сравнително рядко срещано заболяване, което може да застраши живота на майката и на плода.
Артериална хипертония представлява заболяване, при което кръвното налягане е повишено над 140/90.
Причините, поради които възниква хипертония по време на бременност или хипертония влошена от бременност, все още не са изяснени. Съществуват редица теории – теория обясняваща хипертонията с имунологични реакции, теория за генетично обусловена предразположеност, теория за влиянието на фактора хренене по време на бремеността, ендокринна теория.
Според това кога се проявява хипертонията се различават:
- Предизвикана от бремеността хипертония без протеинурия-транзиторна хипертония.
- Предизвикана от бремеността хипертония с протеинурия с и без отоци, която включва прееклампсия и еклампсия.
- Хронична хипертония (персистираща още преди бременността) с присадена прееклампсия или еклампсия.
- Хронична хипертония, която протича без усложнения по-време на бременноста.
При бременност артериалната хипертония установена преди 20 гестационна седмица и след 42 ден след раждането се определя като хронична.
Предшестващата хипертония преди забременяването може да не търпи промени по-време на бременността или да усложни до прееклампсия и еклампсия. В тези случаи се говори за наслоена прееклампсия и еклампсия.
В случаите когато се развие наслоена прееклампсия и еклампсия в мозъка настъпват промени изразяващи се във вазоспазъм, хипертензивна енцефалопатия, метаболитна енцефалопатия. Могат да настъпят кръвоизливи, отоци и исхемия на мозъка. Други органи, чието засягане е характерно за това заболяване е черния дроб, ретината, бъбреците и други. Вследствие на тежкия вазоспазъм наблюдаващ се в посочениете органи се наблюдава разнобразна симптоматика акто нарушение на зрението, диплопия, повишение на чернодробните ензими и други.
Клинична картина, която се наблюдава при предшестваща хипертония се изразява в главоболие, отпадналост, изпотяване, раздразнителност и други.
В случаите когато предшестващата хипертония се усложни с прееклампсия или еклампсия се наблюдават отоци, протеинурия и хипертонични усложнения по време на бременността. Протеинурията, която може да бъде значителна. Наблюдава се разнообразна симптоматика от страна на най-често засегнатите органи черен дроб, мозък, ретина и други.
За диагнозата предшестваща хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период, неуточнена значение имат анамнезата, физикалния, инструментален преглед, лабораторните изследвания.
Инструменталните изследвания включват електрокардиограма, ехокардиография, рентгенография.
Чрез лабораторните изследвания може да се установи протеинурия над 0,3 грама, промяна кръвните показатели свидетелстващи за хемоконцентрация, повишаване на чернодробните ензими и други.
За лечението на артериална хипертония се осъществява с антихипертензивни медикаменти. Медикаментозното лечение се провежда при строго определени показания. Изборът на медикамент е необходимо да е съобразен с наличната бременност. Обикновено се прилагат бета блокери, калциеви антагонисти, MgSO4 и други.
Коментари към Предшестваща хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период, неуточнена МКБ O10.9