Предшестваща вторична хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период МКБ O10.4
Предшестваща вторична хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период представлява заболяване на сърдечно-съдовата система, което се характеризира с наличието на високи стойности на високи стойности на кръвното налягане над 140/90 mm Hg, които се дължат на някакво предшестващо заболяване.
Причините за вторичната хипертония моге да се развие вследствие засягането на различни органи и системи. Най-често тя се дължи на засягането на:
- Бъбреци - остър и хроничен гломерулонефрит, хроничен пиелонефрит, рефлексна нефропатия с пиелонефритна нефросклероза, бъбречно обструктивно заболяване, поликистозни бъбреци, сегментна хипоплазия, тумори на бъбрека, при бъбречна трансплантация, стенози, тромбози на бъбречните артерии, фибро-мускулна дисплазия, васкулити, неврофиброматоза, компресия върху бъбречните артерии от тумори или кръвоизливи.
- Сърдечно-съдовата система - коарктация на аортата, персистиращ артериален, ИБС, ритъмно-проводни нарушения, инфаркта, сърдечни пороци и други.
- Ендокринната система - синдром на Кушинг, феохромоцитом, адреногенитален синдром, хипертиреоидизъм, синдром на Кон, Захарен диабет, хиперкалциемия,хипернатриемия и други.
- Централната нервна система - различни заболявания, при които има повишено интракраниално налягане, полирадикулоневрит, неврофиброматоза.
От всички изброени най-честата причина за вторична артериална хипертония имат бъбречните заболявания - 80%. Вторичната артериална хипертония е по-честа в детска възраст и обикновено е високостепенна.
При бременност артериалната хипертония установена преди 20 гестационна седмица и след 42 ден след раждането се определя като хронична.
Вторичната хипертония преди забременяването може да не търпи промени по-време на бременността или да усложни до прееклампсия и еклампсия. В тези случаи се говори за наслоена прееклампсия и еклампсия.
Клиничната картина при предшестваща вторична хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период се характеризира със симптоми като главоболие, отпадналост, изпотяване, раздразнителност, понякога и коремни болки, влажна кожа, червен дермографизъм като израз на вегетодистония са честа находка.
В случаите когато вторичната хипертония се усложни с прееклампсия или еклампсия се наблюдават симптоми като отоци, протеинурия и хипертонични усложнения по време на бременността. Протеинурията, която може да бъде значителна. Наблюдава се разнообразна симптоматика от страна на най-често засегнатите органи черен дроб, мозък, ретина и други. При развотието на еклампсия се наблюдава нарушение на съзнанието, гърчове, кома и смърт.
За поставянето на диагнозата предшестваща вторична хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период голямо значение имат анамнезата, физикалния, инструментален преглед, лабораторните изследвания.
От инструменталните изследвания, които имат голямо знчение са електрокардиограма, ехокардиография, рентгенография.
Необходимо е да се търсят промени в прицелни органи, най-често в сърцето и съдовете на ретината. Сърдечните промени се изразяват в симетрична хипертрофия на лявата камера и ранни промени в диастолното й пълнене при запазена систолна функция. В съдовете на очното дъно се наблюдават функционални, леко степенни и обратими промени - ангиопатия на ретината.
Чрез лабораторните изследвания може да се установи протеинурия над 0,3 грама, промяна кръвните показатели свидетелстващи за хемоконцентрация, повишаване на чернодробните ензими идруги.
Лечението на вторичната артериална хипертония е симптоматично на фона на лечението на основното заболяване. Медикаментозното лечение се провежда при строго определени показания. Изборът на медикамент е необходимо да е съобразен с наличната бременност. Обикновено се прилагат бета блокери, калциеви антагонисти, MgSO4 и други.
Коментари към Предшестваща вторична хипертония, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период МКБ O10.4