Терапевтичен аборт МКБ O04
Всяко прекъсване на бременността преди 20 гестационна седмица или 500 грама, т.е. преди жизненоспособността на плода, се нарича аборт.
С развитието на клиничната неонатология се дава възможност за оживяване на плодове с тегло между 501 и 1000 грама, поради което те се приемат за 4-та степен на недоносеност.
Терапевтичен аборт включва прекъсване на бременността по желание и прекъсване на бременността медицински показания.
Абортите се класифицират на две големи групи, които могат да бъдат разгледани в МКБ О03.
При всеки аборт може да се развие висока температура, може да се усложни до сепсис, да причини стерилитет или смърт на жената.
Честотата на спонтанните аборти е около 10-15%. В нашата страна броят на абортите по желание се равнява почти на броя на ражданията. В България абортите са легализирани през 1956г. До тогава абортът се е смятал за престъпен акт и са наказвали със затвор както жените, които са го направили, така и тези, които са го предизвикали.
Изкуствен аборт включва аборт по желание (до 12 гестационна седмица), аборт по медицински индикации (до 20 гестационна седмица) и криминален аборт.
Терапевтичният аборт включва аборт по желание.
Аборт по желание - interruptio gravidarum. Разрешен е легално за пръв път в Япония през 1948 година и в България - през 1956 година. С наредба номер 2 на Министерството на народното здраве у нас абортите са напълно разрешени до 12 гестационна седмица.
Спрямо регистрираните бременности се увеличиха от 25 % през 1960 година до 42 % през 1970 година и се задържаха до 1984 година между 42-46 %. За съжаление у нас е основно средство за контролиране на броя на децата в едно семейство. България е на едно от първите места за употребата му, но не трябва да се забравя, че абортът по желание може да причини стерилитет (безплодие).
В нашата страна аборт по желание може да се осъществи до 12 гестационна седмица. В зависимост от срока, който е бременността между 7-ма и 12 седмица съществуват различни методи за прекъсването на бременността. Най-често приложимият е метод е методът посредством вакум аспирация.
Терапевтичният аборт включва аборт по медицински показания.
Аборт по медицински показания. Разрешено е прекъсване на бременността по медицински показания до 20 гестационна седмица и след този срок по изключение при застрашаващи живота на жената състояния и генетични увреждания на плода. Тук влизат редица заболявания като таласемиите, токсоплазмоза, инфекции от цитомегал вирус, ебщайн бар, рубеола, листериоза, сърдечна недостатъчност в тежка степен, бъбречна недостатъчност, чернодробна кома с развитие на чернодробна недостатъчност, дихателна недостатъчност и други заболявания. Характерното е, че продължаването на бременността носи рискове за жената, свързани със здравето и живота й.
Преди пристъпване към терапевтичен аборт или всеки друг аборт по медицински показания, е необходимо да се изчисли точно гестационната възраст на плода и да се проведат някои физикални изследвания, за да потвърдят срока на бременност.
Прекъсване на бременността по медицински показания задължително се преценява от няколко лекари специалисти, както акушер-гинеколози, така и от специалисти по заболяването, което съпътства бременността на жената.
Прекъсването на бременността по медицински показания може да стане в различни срокове в зависимост от срока прекъсването може да стане медикаментозно, посредством менструална екстракция, вакум аспирация или двуетапно, като раждане (в по-напреднали срокове) посредством приложението на медикаменти и средства стимулиращи родова дейност.
Усложненията, които могат да се наблюдават при терапевтичния аборт са:
- ранни усложнения - травматични и възпалителни.
- късни усложнения - менструални усложнения, фертилитет, стерилитет.
Късните усложнения са свързани главно със синдрома на Ашерман описан през 1948 г., който се причинява от травма (интерупцио, кюртаж), инфекция, задържани плодни части, които увреждат ендометриума и причиняват вътрематочни адхезии. Това се изявява с менструални разстройства, стерилитет, хабитуални аборти, преждевременни раждания, смущения в прикрепянето на плацентата.
Лечение на усложненията при терапевтичния аборт:
- При перфорация на матката - лапаротомия, шев на матката, хистеректомия.
- При възпалителни изменения - антибиотична терапия.
- При синдром на Ашерман - отлепване на синехиите чрез маточен кюретаж. След това се препоръчва интраутеринна спирала (писар) и прилагане на хормонална контрацепция за няколко цикъла.
Коментари към Терапевтичен аборт МКБ O04