Неправилно положение на матката МКБ N85.4

Под неправилно положение на матката се има в предвид състояние, с различно от нормата отношение между маточното тяло и маточната шийка.
Маточното дъно се тегли напред от кръглите връзки, а суправагиналната част на маточната шийка- назад от сакроутеринните връзки.
Поради това, при нормално състояние матката е наклонена към предната коремна стена и сключва с оста на влагалището ъгъл, отворен напред (anteversio). Тялото на матката е прегънато напред, спрямо шийката (anteflexio), т.е. нормалното положение на матката в малкия таз е антеверзия-антефлексия.
Към неправилно положение на матката се отнасят:
- Антеверзия на матката
- Ретроверзия на матката
- Ретрофлексия на матката.
При антеверзия на матката (anteversio uteri) ъгълът между шийката и тялото на матката е изгладен.
При ретроверзия на матката (retroversio uteri) оста на влагалището сключва с матката ъгъл, отворен назад.
При ретрофлексията на матката (retroflexia uteri) тялото на матката е прегънато назад, спрямо маточната шийка.
Неправилното положение на матката може да бъде вродено (първично) или придобито (вторично) състояние. Първично се среща при астенични момичета, в следствие от вродена слабост на съединителната тъкан. Налице са маточна хипоплазия и дълбоко Дъгласово пространство. Вторичнонеправилно положение на матката се среща след продължително залежаване или ретенция на урина в послеродовия период. Тумори, метастази или сраствания в малкия таз могат да придърпат матката или шийката и в дадена посока.
В повечето случаи единствена изява на неправилното положение на матката е трудното забременяване или стерилитетът (при ретроверзия насочената напред шийка не може да контактува със спермата, депонирана в задния влагалищен свод). Други симптоми са болка ниско в корема, чувство за пълнота в тазовото дънои, болка по време и след полов акт, дисменорея (болка по време менструация) и други.
При гинекологичния преглед се установява патологично положение на матката и нейната шийка. Като допълнителни изследвания за поставяне на диагнозата могат да се направят хистерометрия, хистерография (контрастно рентгеново изследване на маточната кухина) и ехография.
Лечението при неправилно положение на матката бива консервативно и оперативно.
По принцип при небременни жени с безсимптомно протичане, или нормален следродов период, не е необходимо лечение.
Като спешна мярка при заклещване на бременната матка се препдирема ректо-вагинална манипулация за "обръщане" на матката.
Консервативното лечение включва гимнастика, прием на противовъзпалителни медикаменти, естрогени и витамини. При родилки със забавена субеволюция на матката, персистиращи лохии или кръвотечение, положението на матката се коригира с песара на Ходж. Песарът задържа маточната шийка към задния влагалищен свод, а тялото остава напред.
Оперативното лечение се изразява в извършването на хирургична корекция на положението на матката.
Симптоми и признаци при Неправилно положение на матката МКБ N85.4
- Асимптоматично протичане
- Менструални болки
- Болки по време на менструация
- Нестабилни коленни стави
- Болки в гърба при полов акт
- Трудно поставяне на тампон
Коментари към Неправилно положение на матката МКБ N85.4