Фистула между вагината и тънките черва МКБ N82.2
Фистулата между вагината и тънките черва представлява патологична комуникация между двете кухини. Стената на образуваният канал непрекъснато се дразни от чревните секрети преминаващи през него.
Според етиологията си фистулите биват вродени и придобитите. Вродените са в резултат на ембриопатии и фетопатии. Придобитите могат да се дължат на:
- тежко раждане, последвано от постпартална инфекция;
- възпалителни заболявания на тънките черва или вагината (хроничен ентерит, болест на Крон, хроничен вагинит и други);
- неопластични заболявания (тумори на матката, влагалището, тънките черва);
- след травма в коремната кухина;
- след лъчелечение или кюритерапия и други.
При жени с фистула между вагината и тънките черва оплакванията включват болка около пъпа, чести ентерити, чести вагинити, изтичане на слуз, гной или редки фекални маси от вагината, особено при напън, болка при сексуален акт (диспареуния) и други.
Диагнозата се подозира при родилки, след коремни операции, неоплазми. Може да се докаже чрез вагинално изследване със спекулум, при което се вижда патологичния отвор. От контрастните изследвания се използват контрастното изследване на тънките черва, при което контрастът изтича и през влагалището.
Лечението при фистулата между вагината и тънките черва е оперативно.
Необходимо е да се санира вагиналната и ентеритната инфекция с подходящи антибиотици. След това може да се направи ентеростома (извеждане на тънкото черво към предната коремна стена).
Така се прекратява постоянното дразнене на стената на фистулата и тя може спонтанно да зарастне. Ако има контраиндикации за ентеростомазирането, фистулата може директно да се изсече в здраво и да се зашие. За жалост фистулите често рецидивират.
Коментари към Фистула между вагината и тънките черва МКБ N82.2