Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Невъзпалителни болести на женските полови органи Пролапс на женските полови органи Други форми на пролапс на женските полови органи

Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8

от 23 дек 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

В рубриката други форми на пролапс на женските полови органи се включват някои по-рядко описвани в клиничната практика заболявания, протичащи с изпадане, смъкване, спадане на някои от разположените в малкия таз женски полови органи и промяна в обичайната им позиция под въздействието на определени рискови фактори. Ранното разпознаване и уточняване на заболяването позволява ефективно консервативно лечение и назначаване на индивидуални мерки за профилактика на последващи усложнения.

Рискови фактори, особености и симптоми на болестта

Спадането на тазовите органи при жената е състояние, известно като пролапс на женските полови органи. Състоянията, включени в рубриката други форми на пролапс на женските полови органи, се срещат рядко в клиничната практика и включват слабост на перинеума, перинеоцеле (пролапс на перинеума), стари разкъсвания на мускулите на тазовото дъно, слабост на ректовагиналните тъкани, слабост на пубоцервикалните тъкани, цервикален пролапс и други.

Най-често срещани са комбинираните форми на пролапс, при които се наблюдава засягане на повече от една структура и органи.

Причините за поява на състоянието обикновено включват различни по вид, особености и тежест увреждания на прикрепящия органите в малкия таз апарат. Редица рискови фактори, повишават вероятността от развитие на пролапс на женските полови органи, като обикновено се описва комбинирано въздействие на няколко различни фактори, особено при жени в напреднала възраст.

Разглеждат се следните рискови фактори за развитието на различните форми на пролапс на женските полови органи:

  • родов травматизъм: протрахирано и тежко раждане, придружено с тежки разкъсвания на меките родови пътища, множество раждания, неадекватно възстановени разкъсвания на долния генитален тракт и тазовото дъно и други
  • конгенитални причини: вродена слабост на съединителната и/или мускулната тъкан, слабо развита мускулатура, грацилна структура, генетична предиспозиция с наличие на близки роднини с пролапс на органите в малкия таз
  • промени в хормоналния баланс: намаляване на естрогените, при което съединителната тъкан на таза изтънява и отслабва, може да е сред основните причини за пролапс на органите
  • повишено вътрекоремно налягане: увеличеното интраабдоминално налягане е сред основните рискови фактори за развитие на пролапс на женските полови органи. Състоянието настъпва при тежък физически труд, често вдигане на тежки предмети, наднормено тегло и затлъстяване, хронична констипация, хронична и персистираща кашлица, тумори, кисти, абсцеси в коремната кухина или малкия таз и други

Клиничната картина при други форми на пролапс на женските полови органи показва голяма вариабилност при отделните жени в зависимост от тежестта на пролапса, засегнатите структури, наличието на усложнения и редица индивидуални фактори.

Възможно е безсимптомно протичане или наличие на неспецифични, леки прояви, които могат да не изискват специфична терапевтична намеса.

С напредване на болестните процеси пациентите започват да се оплакват най-често от тежест, болки, дискомфорт, възможни са урологични прояви (затруднено уриниране, болки и парене при уриниране, ретенция или инконтиненция на урина), възможни са затруднения при дефекация, болки при полов контакт и други.

Сред най-честите усложнения се включва въвличането в процеса и на други органи (с развитие на цистоцеле, ректоцеле, утеровагинален пролапс), урологични усложнения, нарушения с възпалителен или инфекциозен характер и други.

Диагностичен и терапевтичен подход

Поставянето на диагнозата изисква комплексни изследвания и целенасочен подход, като целта е потвърждаване на диагнозата, уточняване на евентуалните причини и рискови фактори, допринесли за развитието на болестния процес, установяване на налични усложнения и други увреждания.

Диагнозата други форми на пролапс на женските полови органи се поставя от лекар специалист, най-често при гинекологичен преглед. Анамнезата често е неспецифична, но може да насочи към изясняване на рисковите фактори (професия, свързана с тежка физическа работа, мултипаритет, менопауза, други подлежащи заболявания, протичащи с констипация, кашлица).

При съмнения и диагностични затруднения за потвърждаване на диагнозата, както и за изключване на подлежащ неопластичен процес, може да се наложи назначаване на определени образни изследвания (ултразвукова диагностика, рентгенография, компютърна томография и други). Лабораторните изследвания, включително и уринен анализ, подпомагат общата оценка на здравословното състояние на жената, ранно установяване на някои усложнения с възпалителен или инфекциозен характер.

Диференциалната диагноза налага различаване от другите форми на пролапс на женските полови органи, както и различаване от някои възпалителни и неопластични заболявания, които в хода на своята прогресия могат да причинят подобни клинични прояви и усложнения.

Изборът на лечение при други форми на пролапс на женските полови органи зависи от възрастта на пациентката, общото и състояние и придружаващите заболявания, необходимост на запазване на репродуктивната и полова функция.

Леките, безсимптомни форми могат само да бъдат наблюдавани и проследявани, при назначаване на активни профилактични мерки за неутрализиране въздействието на известните рискови фактори.

При млади жени и леко до умерено протичане се препоръчва лечебна физкултура и упражнения за тазовото дъно (упражнения на Кегел), при данни за хормонален дисбаланс, свързан с менопауза или друга причина, водеща до дефицит на естрогени се назначава заместителна терапия с прием на естрогени или използване на локални, съдържащи естроген препарати. При някои жени добри резултати се постигат с поставяне на песари.

При значително спадане на матката и другите органи, разположени в малкия таз, при наличие на усложнения и урологични прояви (задържане на урина, стрес-инконтиненция), се пристъпва към хирургическо лечение. При жени над 40 години с изпълнена репродукция се престъпва към премахване на матката по Мауо с предна влагалищна пластика. Обикновено се назначават реконструктивни оперативни интервенции, като инвазивността им се определя от лекуващия лекар.

За пълно възстановяване след оперативната намеса се препоръчва подходяща физиотерапия и рехабилитация, съобразени с нуждите на конкретния пациент.

Прогнозата при други форми на пролапс на женските полови органи се определя строго индивидуално при всеки отделен пациент в зависимост от вида и тежестта на пролапса, наличието на усложнения, възрастта и редица други фактори, като ранната медицинска намеса и добрия терапевтичен отговор спрямо приложените лечебни мероприятия се считат за добри прогностични фактори.

Профилактиката е обща и е насочена към отстраняване или ограничаване на въздействието на познатите рискови фактори.

 

Заглавно изображение: freepik.com

4.4/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8

  • Запек
  • Тазова болка - ниско долу в корема
  • Невъзможност за уриниране
  • Болка в кръста
  • Чести позиви за уриниране
  • Отслабена струя при уриниране
Всички

Библиография

https://www.healthline.com/health/womens-health/vaginal-prolapse
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/symptoms-causes/syc-20353458
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17597-vaginal-prolapse
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/pelvic-organ-prolapse
https://www.health.harvard.edu/womens-health/what-to-do-about-pelvic-organ-prolapse
https://en.wikipedia.org/wiki/Pelvic_organ_prolapse

Коментари към Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:00
    Коментирайте "Други форми на пролапс на женските полови органи МКБ N81.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 2 часа и 39 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 3 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival