Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Болести на мъжките полови органи Възпалителни увреждания на мъжките полови органи, некласифицирани другаде Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи

Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8

от 17 юни 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари

При възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи се развива възпалително огнище с различна етиология и в много от случаите с множествена локализация, което изисква своевременна терапевтична намеса за намаляване риска от развитие на допълнителни усложнения.

Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи: особености, симптоми

Етиологичните причини за развитие на възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи в част от случаите остават неизяснени. Много често се касае за развитие на инфекция, първична или вторична (при наличие на друго инфекциозно огнище в организма и неговото последващо разпространение), усложняване на подлежаща инфекция с развитие на абсцес, целулит, гангренозни изменения, сепсис.

Рисковите фактори за развитие на възпалителното огнище са многобройни като само част от тях включват:

  • травма: травмите в тазовата област, особено на перинеалната област, половия член и тестисите крият сериозен риск от развитие на възпалителни увреждания
  • подлежащи заболявания: някои подлежащи заболявания, включително с инфекциозен характер, засягащи урогениталния тракт (простатит, орхит, епидидимит, уретрит, баланит и други) крият риск от развитие на болестта в хода на своята прогресия (развива се вторично заболяване). Редица заболявания със системен характер (например захарен диабет, ХИВ, СПИН, неоплазми) крият риск от създаване на благоприятни условия за развитие на първичен процес в различни локализации на мъжката полова система
  • вредни навици: системната злоупотреба със спиртни напитки, тютюнопушене, употреба на забранени субстанции, честа смяна на половите партньори и практикуване на полови контакти без предпазни средства излагат пациентите на риск от развитие на различни по вид и тежест възпалителни изменения
  • приемани лекарства: някои медикаменти, като например лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания, имуносупресивни агенти, някои антибиотици, кортикостероиди и други повлияват организма и създават благоприятни условия за развитие на възпалителни и инфекциозни огнища

В зависимост от вида и тежестта на болестните изменения се наблюдават различни симптоми на болестта при отделните пациенти.

Развитието на абсцес или целулит с различна локализация по хода на мъжката полова система (а в някои случаи и с множествена локализация) обикновено се съпътства от повишение на температурата, болки в областта, зачервяване, подуване, в някои случаи и влошаване на общото състояние.

При развитие на инфекция, включително и опортюнистична инфекция (при изразен имунен дефицит) често към гореизброените прояви се прибавя и наличие на необичайна секреция с неприятна миризма, парене, сърбеж, пулсации в областта.

При възпаление с неинфекциозен характер обикновено са налице неспецифични прояви, включващи болки, променена сетивност, изсушаване на кожната повърхност, подуване и други.

Липсата на лечение или неподходящата терапия крие риск от развитие на различни по вид и тежест усложнения, включително гангрена, сепсис, атрофия, некротични изменения и други.

Поставяне на диагнозата

Диагностицирането на болестния процес включва различни техники и подходи, като обикновено се препоръчват комплексни мерки с индивидуален подход.

Подробният разпит на пациентите е фокусиран върху наличието на известни рискови фактори, подлежащи заболявания, приемани медикаменти и други, които могат да допринесат за развитието на болестта.

Клиничният преглед включва подробен оглед и палпация на тестисите, половия член, ингвиналната област, при необходимост се извършва и ректално туше за установяване на изменения в простатната жлеза. Всяка необичайна находка, както и наличието на увеличени лимфни възли, се описват подробно.

Лабораторната диагностика включва изследване на кръв, урина и еякулат (не при всеки пациент се назначават всички изследвания), като целта е установяване на инфекциозно огнище, активен възпалителен процес, нарушения в отделителната функция. При възможност за изследване на секрет от засегнатата област се извършва и микробиологична диагностика, като при изолиране на съответната флора се препоръчва при възможност изготвяне на антибиограма за определяне на чувствителността към рутинно използваните антибиотици и химиотерапевтици.

Образната диагностика често е с високо информативно и диагностично значение, като по преценка на лекуващия лекар се извършва ехографско (ултразвуково) изследване, при нужда урография, сонография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други.

Диференциалната диагноза включва различаване от протичащи идентично заболявания на урогениталния тракт с различна етиология (инфекциозни, възпалителни, неопалстични, автоимунни).

Лечение на болестта

Лечението при отделните пациенти се определя индивидуално в зависимост от локализацията, особеностите и тежестта на болестния процес, наличието на усложнения, подлежащи заболявания, редица индивидуални особености.

При възможност се препоръчва консервативна терапия с подходящи лекарства, като най-често това са антибиотици (при данни за бактериална инфекция), антимикотици (при наличие на гъбична инфекция), противовъзпалителни средства (допълнително към антимикробната терапия или самостоятелно при неинфекциозен процес), кортикостероиди при нужда.

Симптоматично се прилагат препарати за лечение на сърбежа, болките, повишената температура, лекарства при наличие на микционни нарушения, еректилна дисфункция и други.

При липса на ефект от консервативните мерки, както и при липса на други алтернативи за лечение се налага оперативна намеса. Хирургично лечение обикновено е необходимо при данни за развитие на гангрена (за премахване на умъртвените тъкани), при развитие на някои усложнения (например фимоза), както и за отстраняване на болестното огнище (например дренаж при наличие на абсцес или оперативно премахване на фурункул, карбункул и други).

При необходимост от оперативно лечение се препоръчва подходяща предоперативна и следоперативна антибиотична профилактика с цел намаляване риска от допълнително проникване на микробна флора.

Прогнозата при възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи се определя индивидуално, като ранната диагноза и целенасочено лечение значително повлияват за благоприятния изход от състоянието.

Липсва специфична профилактика, препоръчва се избягване на рисково поведение, ограничаване на вредните навици, контрол и лечение над подлежащите заболявания, редовни профилактични изследвания и своевременно посещение при специалист с появата на първите симптоми на болестта.

4.2/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8

  • Повишена телесна температура
  • Болка
  • Сънливост
  • Гнойна секреция
  • Променен цвят на кожата
  • Оток на гениталиите
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦИПРОБАЙ таблетки 250 мг * 10 BAYER
15.35лв.

ЦИПРОБАЙ таблетки 250 мг * 10 BAYER

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/genital-tract-inflammation
https://www.msdmanuals.com/home/men-s-health-issues/penile-and-testicular-disorders/inflammation-of-the-penis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30474250/
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01732172

Коментари към Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:31
    Коментирайте "Възпалителни увреждания на други уточнени мъжки полови органи МКБ N49.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1993 дни, 7 часа и 46 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 7 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 35 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival