Други уточнени болести на уретрата МКБ N36.8
За профилактика на ятрогенните (причинени от медицинските лица) наранявания е необходимо всички ендоскопски намеси да се извършват внимателно, без усилие и преди това в уретрата да се инсталира достатъчно количество смазващ гел.
Откритите наранявания на уретрата (порезно - прободни и огнестрелни) са редки в мирно време. Обикновено те се характеризират с едновременно засягане на съседни органи или телесни кухини и със значителен дефект в уретралната стена. Това създава условия за инфилтрация с урина и инфектиране на раната, понякога и от анаеробна флора (микроорганизми, които живеят в безкислородна среда).
Клиничната изява на други уточнени болести на уретрата включва болка в тазовото дъно, кръв в урината, болка по време на уриниране и други. Откритата травма обикновено е съпроводена от същите оплаквания, но много бързо настъпва инфектиране на раната.
За поставяне на диагноза травма на уретрата е необходимо да се направи уретрография с контрастно вещество. При нея се визуализира мястото на травмата. Откритата травма се диагностицира с просто око.
Лечението на други уточнени болести на уретрата (травмите на уретрата) е хирургично.
Целта е възстановяване на анатомичната цялост на уретрата, ако е възможно, ако ли не - да се получи надеждна деривация на урината от пикочния мехур - поставяне на цитофикс. На вторият етап, след няколко седмици се предприема пластично възстановяване на уретрата. Във всички случаи след първичната хирургична обработка раната трябва широко да се дренира. За профилактика на инфекциозните усложнения се назначават антибиотици.
Своевременно и правилно лекувана, травмата на уретрата не води до общи усложнения. По отношение на пълното възстановяване на пикочния канал проблем представляват развиващите се впоследствие стриктури (стеснения), тъй като оздравителният процес е съпроводен с образуване на съединителна тъкан. Необходимо е пациентите след операция да се проследяват редовно и уретрата периодично да се дилатира до зарастването на раната.
Коментари към Други уточнени болести на уретрата МКБ N36.8