Юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото МКБ M92.7
Невъзпалителна некроза на предноходилните кости при младежи в медицинкста литература се назовава като юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото.
Предноходилните кости (на латински ossa metatarsi s.metatarsalia) са пет на брой, имат тристенно призматична форма и на тях се различава глава (caput ossis metatarsi), основа (basis ossis metatasi) и тяло (corpus ossis metatarsi). От предноходилните кости най-голям диаметър е първата, а най-дълга е втората. Останалите кости са по-късни и с по-малък диаметър. Рубриката "юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото" разгледжа остеохондроза (юношеска) на:
- Втора метатарзална кост [Freiberg]
- Пета метатарзална кост [Iselin]
Асептична некроза на втората метатарзална кост е известна като болест на Freiberg. Болестта се дефинира като остеонекроза на главата на метакарпалната кост. Освен втората метатарзална кост могат и да се засегнат третата и четвъртата.
През 1918 година болестта е описана от д-р Alfred H. Freiberg при шест млади жени със сходна етиология и клинична симптоматика.
Етиопатогенезата на болестта започва с травматично увреждане, поставящо началото на дегенеративен процес. Нарушава се кръвоснабдяването на коста, включително епифизите, вследствие, на което настъпва асептична некроза на метатарзалната кост. Като резултат нормалната коста структура се нарушава. Установява се частично фрагментиране на ставната повърхност и последващо ремоделиране. Към етиологията на болестта се причисляват още:
- Вродени аномалии на предноходилните кости
- Нарушения на съдовата система — често се установяват аномалии в микросъдовете, намиращи се вътреставната капсула на метакарпалните кости
- Автоимунни заболявания като — ювенилен дерматомиозит или лупус еритематозус
- Захарен диабет
Статистическите анализи констатират, че за разлика от заболяванията в рубриката "други юношески остеохондрози", болестта на Freiberg се среща по-често при жени, отколкото при мъже. Съотношението жени: мъже е 1:5. Болестният процес ангажира предимно единият крак, но 10 % от всички диагностицирани случаи е билатерално ангажиране.
Болестта на Freiberg pri юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото клинично се изявява:
- Болеви синдром — болката е най-силно изразена в предната част на главата на метатарзалната кост. Интензитетът и се увеличава при носене на неудобни обувки или обувки на висок ток
- Оточен синдром
- Ограничен диапазон от движения
- Образуване на мазоли на ниво на метатарзалните кости Нехармонична походка, често налагаща почивка при продължително ходене
Диагностичните мероприятия включват:
- Снемане на подробна анамнеза
- Осъществяване на щателен физикален преглед извършване на някои лабораторни изследвания
- Извършване на образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс и компютърна томография
При ранните рентгенологични признаци на остеохондроза на втората метатарзална кост се визуализират сплескване на метатарзалната кост, образуване на костни кисти и разширяване на метатарзофалангелната ставна връзка.
За дългоперсистиращ болестен процес свидетелстват признаците на късните рентгенологични признаци, а именно:
- Костни фрагменти
- Кортикално задебеляване
Рентгенологичните изменения могат да се класифицират три стадия:
- I — сплескване на caput ossis metatarsi и намалена субхондрална коста плътност
- II — склероза на caput ossis metatarsi, фрагментация, деформация и наличие на кортикално задебеляване
- III — установяване на остеоартроза
Терапевтичното поведение е спрямо клиничния стадий на болестта. Лечението може да бъде консервативно или хирургично. Необходимо е пациентът да спазва хигиенно – двигателен режим. Прилага се имобилизация на ходилото. Болевият синдром в острата фаза на заболяването се овладява с прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти. При неефективност на консервативните методи се предприема хирургична ексцизия на метатарзалната кост.
Остеохондроза на петата метатарзална кост се причислява към рубриката "юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото". Известна е като болест на Iselin. Болестта представлява апофизит латералната страна (външната) на петата метатарзална кост. Болестта на Iselin се наблюдава при физически активни деца във възрастовия диапазон 10-14 години. В този възрастов период опорно-двигателната система все още не е завършила своето развитие и костните структури са силно податливи на механични влияния.
Начало на болестния ход се поставя от множеството тракции на сухожилието на peroneus brevis, част от мускулите на долния крайник. Интензивни тракции за кратък период от време оказват силно въздейстие върху петата метатарзална кост. Затова етиопатогенезата на болестта обсъжда предимно активно спортуващи юноши.
Болестният процес клинично се презентира с:
- Болка по външната част на ходилото, която се увеличава при спортна активност. Родителите установяват, че детето им ходи "накриво". В действителност детето стъпва от външната страна на ходилото и по този начин се облекчава болката.
- Подуване на ходилото
- Зачервяване на кожата
Болестта на Iselin при юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото се диагностицира въз основа на клиничните, параклиничните и инструментални изследвания. При рентгенография на заболяването се визуализират костни фрагменти.
Консервативното терапевтично поведение включва:
- Преустановяване на спортните дейности
- Имобилизиране на ходилото
- Прилагане на компресия с лед по няколко пъти на ден за по 10 минути
- Масаж на мускулите на подбедрицата, част от мускулите на долния крайник
При спазване на препоръките болките отшумяват до 12 седмици. Приема се, че болестта е излекувана, когато липсва на болка при покой, ходене или спортуване и се възстановява двигателния обем.
Симптоми и признаци при Юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото МКБ M92.7
Библиография
Основи на ортопедията и травматологията; Дейвид Дж. Денди, Денис Дж. Едуарс; част 3- ортопедични забиолявания
Анатомия на човека единадесето издание: В. Ванков, Вл. Овчаров
Understanding Your Iselin Disease;Jeffrey B.Neustadt, M.D., Scott W.Beck, M.D., Gregory V.Hahn M.D
Iselin disease, Dr. John A. sclechter
Freiberg disease;Shayne D Fehr, MD, FAAP Assistant Professor, Department of Orthopaedic Surgery, Medical College of Wisconsin; Consulting Staff, Sports Medicine and Concussion Clinics, Children's Hospital of Wisconsin
http://www.msdmanuals.com/professional/musculoskeletal-and-connective-tissue-disorders/foot-and-ankle-disorders/freiberg-disease
https://radiopaedia.org/articles/freiberg-disease
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Ossa_metatarsalia.svg
Коментари към Юношеска остеохондроза на предния отдел на стъпалото МКБ M92.7