Остеопатия след полиомиелит МКБ M89.6
Остеопатия след полиомиелит представлява състояние, което се характеризира с нарушаване на костната структура, следствие на прекаран полиомиелит. Полиомиелитът представлява инфекциозно вирусно заболяване, което може да засегне индивиди от всички възрасти, увреждайки нервната система на болния. Причинителят на заболяването се нарича полиовирус.
Точната причина за възникване на остеопатия след полиомиелит не е установена, но съществуват различни теории, които се опитват да обяснят костното увреждане при полиомиелит. Различните паралитични прояви на заболяването водят до промяна в мускулатурата на крайниците, нарушения на движенията и други, които в подледствие водят до увреждане на съответните кости.
Клиничната картина на остеопатия след полиомиелит е разнообразна и включва болка в засегнатите кости, деформация, подуване, кожни промени над засегнатата област, зачервяване и други. Освен това, при тези пациенти са изразени и симптоми на прекаран полиомиелит - различни парализи, които в някои случаи инвалидизират значително болните.
Диагнозата на остеопатия след полиомиелит се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване щателен физикален преглед. Извършват се някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на остеопатия след полиомиелит може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Рехабилитацията и физикалната терапия са задължителни за облекчаване състоянието на болните.
Коментари към Остеопатия след полиомиелит МКБ M89.6