Медикаментозна остеопороза МКБ M81.4
Медикаментозна остеопороза, представлява състояние, което се характеризира с намаляване на костната плътност, съпроводена с повишена податливост към фрактури. От гледна точка на епидемиологията притеснителни са данните за свързаните с остеопорозата фрактури. Около 25-30% от жените над 65 години получават гръбначни фрактури. От остеопороза са засегнати 10-12% от населението в повечето страни.
Причината за възникване на медикаментозна остеопороза е употребата на някои лекарства, които водят до намаляване на костната плътност. Такива медикаменти могат да бъдат глюкокортикоиди, хепарин, ароматазни инхибитори, тиазолидиндиони, инхибитори на протонната помпа, бримкови диуретици, циклоспорин, антиретровирусни препарати.
Признаците и симптомите при медикаментозна остеопороза се състоят в поява на болка в най-засегнатите кости. Засягат се най-често прешлените на гръбначния стълб, дългите тръбести кости и други. Болката може да се прояви при движение или да бъде постоянна. Съответно, това са местата където се наблюдават първоначалните фрактури при настъпването на такива.
Диагнозата остеопороза, медикаментозна остеопороза, се поставя след снеманен на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни, образни и инструментални излседвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване тежестта и локализацията на уврежданията.
Лечението на медикаментозна остеопороза е главно консервативно и се осъществява от специалист. При липса на животозастрашаващи показания трябва да се обмисли прекратяване приема на лекарството, водещо до остеопоротични прояви или промяна на дозовие режим. Препоръчва прием на хранителни добавки, богати на Са и вит. Д, прием на препарати инхибитори на костната резорбция и стимулатори на костното образуване. Рехабилитацията и физикалната терапия могат да бъдат изключително полезни за бързото възстановяване на болните.
Коментари към Медикаментозна остеопороза МКБ M81.4