Метатарзалгия МКБ M77.4
Метатарзалгия представлява заболяване на меките тъкани на ходилото, което се характеризира с възпаление и болезненост на възглавничките на стъпалото в областта на метатарзалните кости. Въпреки че, обикновено състоянието не представлява тежко увреждане, в някои случаи може да доведе до нарушаване ежедневните дейности на пациентите. Среща се при пациенти във всички възрасти.
Причините за възникване на метатарзалгия са разнообразни. При някои от пациентите може да се наблюдава комбиниран действие на няколко рискови фактори, водещи до поява на заболяването. Ето някои от тях:
- прекомерна физическа активност - индивиди, занимаващи се с бягане са с повишен риско то възникване на метатарзалгия, тъй като предната част на крака абсорбира значително натоварване при тичане.
- някои форми на ходилото - силно изразен свод може да доведе до повишено напрежение в областта на метатарзалните кости. Също така, наличието на по-дълъг втори пръст на крака от палеца на крака, може да доведе до по-голямо натоварване от нормалното на главата на втора метатарзална кост;
- деформации на стъпалото - носенето на прекалено малки обувки или високи токчета мже да доведе до деформация на на ходилото. Изкривяването на пръстите на крака в някои случаи може да доведе до поява на метатарзалгия.
- употреба на неправилни обувки - тесните обувки при спортуване, обувки с лоша подметка, неподходящи за активно спортуване, могт да дведат до увеличаване натоварването в предната част на стъпалото и поява на метатарзалгия;
- стресови фрактури - малки фрактури в областта на метатарзалните кости или самите пръсти на крака, могат да бъдат болезнени и да доведат до промяна в разпределянето тежестта върху стъпалото;
- невром на Мортон - това неканцерозно разрастване на фиброзна тъкан около нерв обикновено настъпва между главите на 3-та и 4-та метатарзални кости. Това може да доведе до симптоми, подобни на метатарзалгия и да допренесе за възникване на метатарзален стрес.
- други рискови фактори - наднормено тегло, ревматоиден артрит, подагра и други.
Признаците и симптомите при метатарзалгия се състоят главно в поява на болка в предната част на стъпалото. Болката може да бъде постоянна или да се появява при движение, остра или тъпа. Освен болка, е възможно да се наблюдава заервяване и оток в областтна на метатарзалните кости.
Поставянето на диагнозата метатарзалгия става след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се ощенякои образни и лабораторни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс и компютърна томография за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Терапевтичния подход при метатарзалгия може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечение се състои в ограничаване движенията на стъпалото, прилагане на лед, приема на аналгетици или противовъзпалителни средства, физикална терапия и рехабилитация.
Коментари към Метатарзалгия МКБ M77.4