Псоас-тендинит МКБ M76.1
Псоас-тендинит представлява състояние, което се характеризира с възпаление сухожилието на м. илеопсоас. Трябва да се има предвид, че уврежданията на таза са едни от най-честите спортни травми и представляват 2-5% от тях. Макар, че в повечето случаи се наблюдава увреждане на квадрицепсите или тендинит на аддукторите, и по-рядко псоас-тендинит, трябва да се обърне особено внимание на този вид травми.
Причините за възникване на псоас-тендинит са разнообразни, но 2 от най-честите причини за заболяването са остра травма или свръхнатоварване. Острата травма се получава при ексцентрична контракция на м.илиопсоас или бърза флексия срещу екстензионна сила, и по-рядко в резултат от директно травмиране на мускула. Свръхнатоварване се наблюдава при дейности, които изискват повтаряща се флексия или външна ротация на фемура - танциори, леко-атлети, гимнастици и други. Ревматоидния артри може да бъде причина за възникване на псоас-бурсит.
Клиничната картина на псоас-тендинит се характеризира с поява на болка в областта на таза. Както при останалите тендинит, в началото пациентите могат да съобщават за поява на болка или нейното усилване при започване на физическа активност и отшумяването и при прекратяване на натоварването. С течение на времето, болката може да стане постоянна. Болката може да ирадира по хода на долния крайник, да бъде съпроводена от усещане за изтръпване и слабост на долните крайници идруги. При някои пациенти може да се наблюдава нарушения в походката, които да нарушат ежедневните им дейности.
Диагнозата псоас-тендинит се поставя въз онсова на подробно снета анамнеза и щатаелен физикален преглед. Извършват се някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване тежестта на уврежданията. Диференциална диагноза на заболяването се прави с контузии, аваскуларна некроза на главата на фемура, стрес фрактура на шийката на фемура, фрактура на таза, увреда на лумбосакралните дискове, лумбосакрална радикулопатия, остеит на таза, синдром на "щракащия таз" и други.
Лечението на псоас-тендинит е консервативно и се осъществява от специалист. Прилагат се медикаменти като противовъзпалителни лекарствени средстава, аналгетици и други, физикална терапия и рехабилитация.
Коментари към Псоас-тендинит МКБ M76.1