Интерстициален миозит МКБ M60.1
Интерстициален миозит представлява заболяване на мускулите, което се характеризира с образуване на съединителна тъкан в различните мускулни групи, което води до задебеляване и втвърдяване на мускулите.
Причините за възникване на заболяването не са напълно изяснени. Клиничната картина се характеризира с възникване на мускулна слабост, болки в мускулите, скованост, обща отпадналост и други. Оплакванията могат да варират по тежест, продължителност и локализация, в зависимост от засегнатата група мускули и давността на болестния процес.
Поставянето на диагнозата интерстициален миозит става след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Приложението на някои абораторни и образни изследвания като компютърна томография и магнитен резонанс могат да бъдат полезни за доуточняване на диагнозата. Диаференциална диагноза на заболяването трябва да се прави със всички нозологични единици, които протичат с мускулна слабост и скованост.
Лечението на интерстициален миозит може да бъде консервативно или хирургично. Изборът на лечение зависи от тежестта на симптомите и локализация на уврежданията. Консервативното лечение се осъществява с прилагане на кортикостероиди, имуносупресори и други.
Коментари към Интерстициален миозит МКБ M60.1