Ювенилна идиопатична сколиоза МКБ M41.1
Сколиотичната болест представлява трайно изкривяване на гръбначния стълб встрани. Среща се в детска възраст, като по-често се засягат момичетата.
Ювенилната идиопатична сколиоза се среща при деца между 3 и 10 годишна възраст.
Причината за настъпването на заболяването ювенилната идиопатична сколиоза е неясна.
В 15% от случаите ювенилна идиопатична сколиоза е вродено състояние. Според някои специалисти съществува наследствена предразположеност и рискът за развитие на сколиоза у дете или юноша, в чието семейство вече има открити случаи на сколиоза, е по-голям. Изясняване причината за деформациите все още е предизвикателство. Има теории за дефекти в белтъци, отговорни за мускулното съкращение, структурата на съединителната тъкан и др.
Патологоанатомично се установява дъгообразно изкривяване с една, две или повече кривини. Телата на прешлените се усукват в областта на изкривяването. Ребрата са разтворени откъм изпъкналата страна и приближени откъм хлътналата страна. Появява се ребрена гърбица (гибус).
Органите в гръдния кош (сърце, бели дробове) се разместват. Получават се фиброзни промени откъм вдлъбнатата страна, а откъм изпъкналата страна настъпват емфизематозни промени. Дишането се затруднява.
Характерните клинични признаци на ювенилната идиопатична сколиоза са следните:
- едното рамо изглежда по-високо или по-ниско от другото.
- едното рамо изглежда с по-заоблен контур.
- гръдният кош изглежда хлътнал и несиметричен.
- главата прави впечатление, че не се намира в средата на раменете.
- талията е неравна или наклонена.
- тазът е наклонен или завъртян настрани.
- единият хълбок е по-високо от другия.
- единият крак изглежда по-къс от другия - въпреки, че дължината на крайниците е еднаква, наклонът на таза е причина за оптичното скъсяване на краката.
- забелязва се нарушаване на походката.
Диагнозата се поставя посредством клиничния и функционален преглед. На фасова рентгенография се вижда страничното изкривяване на гръбначния стълб. В странична проекция се вижда завъртането (торзията) на прешлените. Лечението на заболяването може да бъде консервативно или хирургично.
Симптоми и признаци при Ювенилна идиопатична сколиоза МКБ M41.1
- Сколиоза
- Симптоми засягащи гръбначния стълб
- Странично изкривяване на гръбнака
- Изкривена стойка на тялото
- Различна височина на двете рамена
- Необичайно стоене на дрехите по тялото
Коментари към Ювенилна идиопатична сколиоза МКБ M41.1