Псориатични и ентеропатични артропатии МКБ M07
Хронични възплителни ставни заболявания са псориатични и ентеропатични артропатии мкб M07* Към тази група заболявания са подробно разгледани:
- M07.0 Дистална интерфалангеална псориатична артропатия (L40.5ї)
- M07.1 Инвалидизиращ артрит (L40.5ї)
- M07.2 Псориатичен спондилит (L40.5ї)
- M07.3 Други псориатични артропатии (L40.5ї)
- M07.4 Артропатия при болестта на Crohn [регионален ентерит] (К50.-ї)
- M07.5 Артропатия при улцерозен колит (К51.-ї)
- M07.6 Други ентеропатични артропатии
Псориатичния артрит е ставно заболяване, което се развива у болни с псориазис. Установява се в 5-15 % от болните, най-често във възрастта между 20 и 50 години.
За развитието на заболяването играят роля:
- Имунни нарушения. Те включват повишение на някои имуноглобулини и наличие на имунни комплекси.
- Генетични фактори. Фамилни проучвания показват по-голяма честотата на заболяването у кръвни родственици на боледуващите. Болните, при които се установява засягане на гръбначния стълб и сакроилиачните стави, са В27- и В7- положителни.
Псориатичният артрит освен периферни стави може да се засегне сакроилиачните стави и гръбначния стълб. Артритът може да започне бавно и постепенно или остро.
Известни са пет клинични форми на заболяването, които могат да се съчетават:
- артрит, който може да засегне една става (моноартрит) или 2-3 стави (полиартрит);
- артрит, който наподобява ревматоидния артрит;
- артрит, който засяга крайните междуфалангеални стави;
- мутилиращ (обезобразяващ) артрит;
- гръбначно засягане, както при болестта на Бехтерев.
Най-често пораженията на ставите настъпват 3-5 години след появата на кожните изменения, но макар и рядко, артропатията може да възникне едновременно с тях или даже да ги предшества.
Диагнозата псориатичен артрит, причислен към псориатични и ентеропатични артропатии, се основава на характерните ставни промени, възникнали на фона на типични кожни и нокътни промени, на рентгеновите признаци и лабараторни изследвания - периферна кръв и синовиална течност. Изследването на синовиалната течност показва увеличение на броя на левкоцитите с доминиране на неутрофилите. Не се установяват кристали от пикочна киселина, което помага за разграничаване на псориатичния артрит от подаграта.
Най-често се налага да се разграничи от ревматоидния артрит, от синдрома на Reiter, от болестта на Бехтерев, от остеоартроза на крайните стави на пръстите, от подагра и др.
Прогнозата е неблагоприятна при полиставно засягане, ерозивен артрит, разпространени кожни промени и др. Трудоспособността е загубена при възпалителна активност и полиставно засягане, както и в напредналите стадии на заболяването.
Към псориатични и ентеропатични артропатии се включват и ентеропатични артропатии.
Екстраинтестиналните усложнения при болестта на Crohn могат да предшестват или придружават болестта. Засягат се: кожата, очите и ставите. Изявата на ставното увреждане, е развитието на синовит или анкилозиращ спондилит. Засягат се предимно големите стави. Болните с болестта на Crohn са рискови за развитие на тазов остеомиелит, поради разпространение на възпалението през фистулите в областта на таза.
Артропатия при язвен колит засяга асиметрично големите стави, като те са топли и оточни. Често се наблюдава сакроилеит. По-голяма част от болните са HLA-B27 отрицателни. Анкилозиращ спондилит се открива в 1-2 % от болните с язвен колит.
При псориатични и ентеропатични артропатии се лекува основното заболяване:
Лечението на язвения колит и болестта на Crohn се провежда с аминосалицилати, кортикостероиди и имуносупресори. При тежки форми на заболяванията се прибягва към оперативно лечение.
Лечението на псориазиса бива общо и локално.
- Локално се прилагат различни кремове, които повлияват кожните промени.
- Общото лечение се провежда с цитостатици, нестероидни противовъзаплителни средства, витамини от група В и физиотерапия.
Коментари към Псориатични и ентеропатични артропатии МКБ M07