Инвалидизиращ артрит (L40.5ї) МКБ M07.1
Рядка хронична артропатия с псориатична генеза, засягаща краката, ръцете, пръстите, гръбначния стълб, таза и изключително тежко увреждане на функциите, водещо до инвалидизация, се нарича инвалидизиращ артрит.
Той се среща след дългогодишен псориазис или ревматоиден артрит. С развитие на артропатичен псориазис.
Наблюдава се резорбция на костите и последващо разрушаване на меките тъкани. Костното разрушаване предизвиква скъсяване на интерфалангеалните, метакарпалните стави и провисване на меките тъкани. Ръката има форма на лапа (наречено "телескопични пръсти"). При засягане на Ахилесовото сухожилие се нарушава походката, ограничават се възможностите за движение (ходене, изкачване на стълби). Въвличането на гръдния кош и залавните места на ребрата е представено от развитие на костохондроза. При напредване на заболяването се наблюдават луксации, абсорбция на метакарпалната кост, загуба на скелетната архитектоника.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнестични данни, лабораторни изследвания: данни за анемичен синдром, ускорено СУЕ, повишено количество пикочна киселина, отрицателен тест за ревматоиден фактор, ставна пункция с увеличено количество левкоцити. Показателно за инвалидизиращия артрит е рентгеновото изследване.
При лечението на заболяването има големи разногласия между хирурзи и ревматолози във връзка с прилагането на артродези на интерфалангеалните стави и метакрпофалангеалните. Основният процес при заболяването е възпалението, следователно към лечението се прилагат: НСПВС, КС, антиревматични лекарства, златни соли, биологични модификатори, моноклонални антитела.
При напредване на заболяването се наблюдават силно ограничаване на трудоспособността и трайно инвалидизиране на пациента.
Коментари към Инвалидизиращ артрит (L40.5ї) МКБ M07.1