Серопозитивен ревматоиден артрит, неуточнен МКБ M05.9
Серопозитивният ревматоиден артрит е хронично заболяване с автоимунен характер. Автоимунни са тези заболявания, при които клетките на имунната система, освен чуждовидовия антиген, атакуват и клетките на собствения си организъм. Автоимунни са заболявания като дисеминиран lupus erythematodes или синдром на Sjogren. Най-често срещаното автоимунна заболяване на опорно-двигателния апарат е серопозитивният ревматоиден артрит, неуточнен.
Спрямо световните статистически данни болестта се установява при около 1% глобалното население. Предполага се, че възниква след преболедуване с някои вирусни инфекции, при които се нарушава толеранса на имунната система. Това се случва единствено при генетично предраполжени индивиди. Към момента е установена генетична асоциация с човешкия левкоцитен антиген HLA-DR4. Класическата клинична изява на болестта се характеризира с:
- Несиметрична ставна локализация на патологичния процес
- Болка при покой, която е особено интензивна през ранните часове на денонощието
- Сутрешна скованост и трудно раздвижване
- Подуване на ставите, което се дължи на вътреставния и околоставния излив
- Промяна на локалната температура
Диагностиката на серопозитивния ревматоиден артрит се уповава на клинични и параклинични изследвания.
Синдромът представлява сериозно усложнение на серопозитивния ревматоиден артрит. При синдрома на Felty се установява неутропения и спленомегалия. Неутрофилите имат отношение към адекватния отговор на имунната система при попадане в организма на патогени. При понижаване на броя на неутрофилите под референтните стойностти за дадена възраст, имунната система не може да се пребори с чуждовидовите антигени. Като резултат дори леки инфламаторни (възпалителни) процеси могат да бъдат животозастрашаващи. За щастие това усложнение е рядко срещано. За навременното разпознаване на болестта е въведен акронимът SANTA, което ще рече:
- Splenomegaly (спленомегалия)
- Anemia (анемия)
- Neutropenia (неутропения)
- Thrombocytopenia (тромбоцитопения)
- Arthritis (приема се само серопозитивния ревматоиден артрит)
Спленомегалията е синдром, при който размерът на слезката е многократно увеличен спрямо нормалните стойности.
Болестта е позната и под епонимното название синдром на Caplan, в чест на своя откривател д-р Anthony Caplan. През 1953 година той описва неспецифична белодробна болест, от която боледуват единствено миньори със серопозитивен ревматоиден артрит. Тази форма на пневмокониоза започва като неспецифична кашлица, която постепенно придобива характер на хроничен бронхит. В резултат на дългогодишно преболедуване настъпват необратими изменения в белодробния паренхим, което клинично ще се изяви като хронична дихателна недостатъчност.
Ревматоидният васкулит също е рядко усложнение на серопозитивния ревматоиден артрит. Васкулитът представлява възпаление на съдовия ендотел, при което настъпват нарушения в локалното кръвообращение. Основно се ангажира кожата, което се изява като възлест полиартрит, кожни язви или просто като еритем.
Особено опасни са нарушения в кръвоснабдяването на бъбреците, което ще протече като бъбречна недостатъчност или на сърдечната мускулатура с реален риск от настъпването на инфаркт на миокарда.
В рубриката "други серопозитивни ревматоидни артрити" е представен серопозитивен ревматоиден артрит, неуточнен.
Библиография
Международна статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето - десета ревизия.
Коментари към Серопозитивен ревматоиден артрит, неуточнен МКБ M05.9