Хипертрофични увреждания на кожата МКБ L91
Хипертрофичните увреждания на кожата представляват процеси на свръхобразуване на фиброзна съединителна тъкан в кожата на мястото на различна по обем травма. Към хипертрофични увреждания на кожата спадат хипертрофичният цикатрикс и келоидът. Разликата е, че при хипертрофичния цикатрикс има склонност към частично обратно развитие на тези изменения.
Причините за тези изменения не са известни. Допуска се участието на редица общи и локални фактори. Към общите фактори се отнасят фамилната склонност за образуване на келоиди, които са описани като автозомно-рецисивен или автозомно-доминантен начин на унаследяване. При бялата раса фамилно обременяване се установява в 5 до 10% от болните, но при някои негърски общества този процент е много по-висок. Келоидите често се появяват или нарастват по време на бременност, след тиреоидектомия и при болни с болестта на Адисън.
Към локалните фактори спадат попадането на чужд материал в раната (хирургически конци, рогова материя от косъм), типа на травмата (келоидите и хипертрофичните цикатрикси се развиват много по-често след термично или химическо изгаряне), наличие на ранева инфекция, както и специфични особености на анатомичната част на тялото.
При деца и много възрастни тези състояния почти не се срещат. Жените боледуват по-често от мъжете. Най-често келоидите се локализират по ушните лобули, брадичката, шията, раменете и гърдите и по-рядко по клепачите, челото, дланите, ходилата, пениса и скротума.
Хипертрофичният цикатрикс се развива след около 3-4 седмици след провокиращия стимул. Белегът се надига и задебелява, при което се образува розова до червена на цвят плака. Нарастването може да продължи с месеци и години, но обикновено спира след няколко месеца като еритема избледнява. В ранните стадии хипертрофичният цикатрикс не се различава от келоида. Два-три месеца след въздействието на провокиращия стимул участъка на келоида става свръхчувствителен, с гладка заоблена повърхност и нараства извън размерите на началната увреда. Ако тези промени не настъпят е възможна спонтанна регресия.
В редки случаи келоидът може да дегенерира злокачествено и върху него да се развие базалноклетъчен или плоскоклетъчен карцином.
Лечението на хипертрофични увреждания на кожата включва приложение на интралезионални или локални кортикостероиди, силиконови гелове и оперативна терапия.
Профилактиката изисква постигане на минимално опъване на раневите ръбове при оперативни интервенции.
Видове Хипертрофични увреждания на кожата МКБ L91
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОНТРАКТУБЕКС гел 20 г
БЕЛЕКС ГЕЛ 40 мл ФОРТЕКС
ПРОМОДЕРМАТИКС УЛТРА гел 6 г МАЙЛАН
КЕЛОТАН гел 15 г
СОДЕРМИКС КРЕМ 30 мл
Библиография
Fitzpatrick's dermatology in general medicine, Seventh edition, Chapter Dermal hypertrophies
http://www.gpnotebook.co.uk/simplepage.cfm?ID=x20041103114306159860
https://www.drsherris.com/articles-and-research/management-of-scar-contractures
http://www.dermatix.co.uk/hypertrophic-scars-what-they-are-how-theyre-caused-and-how-to-treat-them/
Коментари към Хипертрофични увреждания на кожата МКБ L91