Кератодермия при болести, класифицирани другаде МКБ L86*
Кератодермиите са заболявания вследствие на нарушена кератинизация - процесът на образуване на нормалното рогово вещество. Тези заболявания имат разнообразна етиология и клинична картина и затова тяхното класифициране е много трудно. Най-общо те се делят на вродени и придобити кератози. Рубриката на "кератодермия при болести, класифицирани другаде" разглежда:
- Фоликуларна кератоза, дължаща се на недоимък на витамин А
- Ксеродермия, дължаща се на недоимък на витамин А
- Кератодермия при гонококовата инфекция
- Кератодермия при синдром на Reiter
Фоликуларна кератоза, дължаща се на недоимък на витамин А
Витамин А е един от основните витамини за поддържане на жизненоважните функции на организма. Витаминът съществува под формата на ретинол, ретинал, ретиноева киселина и каротеноиди. Витамин А спомага за:
- Зрението
- Генната транскрипция
- Имунната функция
- Нормалното ембрионално развитие
- Хемопоезата
- Антиоксидантната активност
Дерматологично значение има ретиноевата киселина, благодарение, на която кератиноцитите правилно се диференцират. Нормалният дневен прием за жени във възрастовата граница 19-70 години е 700 mg, при мъжете референтната стойност за дневен прием е 900 mg.
Едно от заболяванията, вследствие на недоимък на витамин А е фоликуларна кератоза. Заболяването е още известно като Phrynoderma. Медицинският термин е въведен през 1933 година. През същата година при група работници по едно и също време са наблюдавани изменения по кожата. По-късно се е установила, че всичките те били подложени на хранене с изключителен недостиг на витамини.
Точният механизъм на действие не е напълно разкрит, но витамин А е необходим за поддържане на епителните клетки. Авитаминозата се следва от атрофични изменения. Унищожените или видовоизменените нормални клетки на епитела се заменят от кератинови компоненти. Настъпилата атипична кератинизация на епителния слой се съчетава с кератомалация - втечняване на субстанция проприя от роговичния слой.
Фоликуларната кератоза, като част от кератодермия при болести, класифицирани другаде, симптоматично се изява с малки, бели на цвят кожни подутини. Те се разпростират предимно по кожата на крайниците. При някои болни появата им е съпътствана със сърбеж. При тежки авитаминози се наблюдават и очни заболявания (ксерофталмия), както и заболявания на вътрешните органи.
В развитите страни заболяването е рядко срещано. Фоликуларната кератоза се диагностицира от лекар специалист по дерматологични заболявания. В процеса на диагностика се снемат анамнестични данни, извършва се физикален преглед, както и преглед с дерматоскоп.
При необходимост се прави и кожна биопсия. Хистологичният анализ на фоликуларната кератоза разкрива атипични фоликуларни структури, изпълнени с кератин. Смъртността е предотвратима при ранно разпознава на заболяването и лечение. При слабо индустриализираните страни, при население с недоимъчно хранене, смъртността варира в границите на 30-60%.
Терапевтичният подход на фоликуларната кератоза включва диета, богата на витамини, както и медикаментозния им прием. Лечението е индивидуализирано спрямо настъпилите нарушения при продължителния витаминен недоимък.
Ксеродермия, дължаща се на недоимък на витамин А
Към кератодермия при болести, класифицирани другаде се причислява и още ксерозис кутис. Кератодермията може да бъде вродена или дължаща се на дължаща се на недоимък на витамин А.
Към вродените кератози се включват дифузните кератози, палмо-плантарните кератози, фоликуларните кератози, еритрокератодермиите.
Придобитите кератози представляват много голяма група заболявания. Някои от тях имат изяснена етиология, каквито са кератозите в резултат на инфекциозни, физични и химични причини, обаче по-голямата част са с неизяснена етиология и патогенеза, каквито са еритемо-сквамозните и лихеноидни дерматози, както и част от паранеопластичните дерматози и преканцерози.
Състояние се характеризира с повишена сухота на кожата, която води до напукването. Придобитата ксеродерма се нарича още скерозис кутис или дерматит на сухата кожа.
Кератодермия при гонококовата инфекция
Кератодермия при болести, класифицирани другаде, разглежда още и кожните изменения при сексуално трансмисивните заболявания. Все още нерядко срещано заболявания е гонококовата инфекция - гонорея. Причинител на заболяването е Грам (-) диплокок Neisseria gonorrhoeae. Заболяването протича локално и със системна манифестация. Регионалните усложнения включват:
- Салпингит
- Перитонит
- Вулвовагинит и други
До 3% от инфектираните се наблюдава системни усложнения с гонококов сепсис.
Дерматологичните изменения при гонококова инфекция се презентират предимно със сиви пустули на еритемна основа. Често са локализирани над ставите. Лечението е насочено към етиологичния фактор.
Кератодермия при синдром на Reiter
Особен случай на кератодермия при болести, класифицирани другаде са кожните изменения при синдром на Reiter. Синдромът е кръстен на немския лекар Hans Reiter. Синдромът се наблюдава при реактивен артрит и се характеризира с триадата:
- Артрит
- Конюнктивит
- Уреит
Лечението е насочено към основното заболяване. Кожните изменения могат да се редуцират с кератолитични средства.
Заглавно изображение: George Henry Fox, Public domain, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Кератодермия при болести, класифицирани другаде МКБ L86*
- Спастичност
- Мозъчна атрофия
- Нарушена походка
- Удебелена кожа на дланта
- Удебелена кожа на стъпалата
- Разширени мозъчни вентрикули
Коментари към Кератодермия при болести, класифицирани другаде МКБ L86*