Епидермално задебеляване, неуточнено МКБ L85.9
Нарушения в нормалната диференцията на кожните клетки се следва от видими анатомични изменения. Нормалната дебелина на кожата се дължи на балансиран синтез на кератинови нишки. При смущения на функцията на кератиноцитите се наблюдава епидермално задебеляване. Епидермално задебеляване, неуточнено, разглежда хиперкератоза. Хиперкератоза представлява задебеляване на най-външния слой на кожата. Анормалната кератинова продукция може да бъде вследствие на:
- Дефицит на витамин А
- Бактериални инфекции на кожата
- Гъбични инфекции на кожата
- Слънчева радиация
- Индуцирано от медикаменти, химични вещества, козметични продукти
- Алергични реакции
Хиперкератозата се класифицира спрямо клиничните си форми, като различаваме:
- Фоликуларна хиперкератоза
- Плантарна хиперкератоза
- Хиперкератозата на зърното и ареолата
- Вродена хиперкератоза
- Хиперкератоза lenticularis perstans
Фоликуларната хиперкератоза се нарича още phrynoderma. Характеризира се с прекомерно кератиново производство около космените фоликули, което води до кожни изменения. Тези изменения се презентират като груби, конусообразни папули.
Плантарната хиперкератоза е хиперкератоза на стъпалото. Подобно на образуване на мазоли тя е резултат от многократни механични травми на кожата. Тези травми са локализирани на едно и също място. Подобна хиперкератоза на ходилото се наблюдава при носенето на неудобни обувки.
Хиперкератоза на зърното и ареолата е рядко срещано нарушение. Патогенезата на заболяването не е напълно изяснена. Класическата класификация на ареолната кератинизаця я разделя на три типа:
- Тип I - хиперкератоза на зърното и ареолата, която е вследствие от разширението на епидермален невус
- Тип II - хиперкератоза на зърното и ареолата, която е вследствие от разпространението на по-ранни дерматози
- Тип III - хиперкератоза на зърното и ареолата, която е вследствие от туморен процес
Други класификация разделя ареолната кератинизация на първична (идиопатична) и вторична, която може да бъде резултат от:
- Епидермален невус
- Лейомиом
- Вродена или придобита ихтиоза
- Злокачествен аcanthosis nigricans
- Хронична екзема
- Кожен Т-клетъчен лимфом
- Бременност
- Хормонални смущения
Вродената хиперкератоза е рядко срещано нарушение. Честотата на заболяването е 1: 250 000 души. Симптоматично се изява като плътно, различни по размер и локализация кожни уплътнения.
Хиперкератоза lenticularis perstans е известна още като болест на Flegel. Заболяването се характеризира с жълто-кафяви задебелени петна по кожата.
Заболяванията от тази рубрика се диагностицират от специалист дерматолог. По време на медицинския преглед се извършва физикално изследване, прилага се и изследване с дерматоскоп. При необходимост се предприема и кожна биопсия.
Терапевтичният подход при хиперкератозата включва локално третиране на кожата на кератолитични кремове и лосиони, както и прилагане на лазер терапия.
Заглавно изображение: Mikael Häggström, M.D., CC0, via Wikimedia Commons
Коментари към Епидермално задебеляване, неуточнено МКБ L85.9