Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Дерматит и екзема Лихен симплекс хроникус и пруриго Други видове пруриго

Други видове пруриго МКБ L28.2

от 01 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Виолина Тодева
Други видове пруриго МКБ L28.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Коментари

Под понятието "пруриго" се обединяват няколко заболявания с общ симптом интензивен сърбеж и полиморфни обриви, сред които се откриват т.нар. пруриго-папули или серо-папули, т.е. папули, центрирани от малка везикулка. Заболяванията, включени в тази група, имат множество симптоми, тъй като нозологичното им разграничаване не е прецизно.

Към други видове пруриго се отнасят:

  • Prurigo simplex acuta
  • Prurigo simplex subacuta
  • Prurigo simplex chronica

Prurigo simplex acuta

Prurigo simplex acutaPrurigo simplex acuta, наричано още уртикария папулоза, е хронично рецидивиращо заболяване, характеризиращо се с полиморфни обриви и интензивен сърбеж, засягащо детската възраст. Много учени не отделят заболяването от уртикарията, а го разглеждат като неин клиничен вариант.

В миналото заболяването се е интерпретирало като проява на хранителна алергия спрямо белтъчни храни, шоколади, медикаменти, мъхести плодове и др. Често първите прояви на заболяването съпътстват никненето на зъбите. Днес състоянието се разглежда като една епизоотична дерматоза във връзка в ухапвания от членестоноги (комари, паяци, кърлежи) в околната среда или в затворени помещения, гъсеници и други артроподи. В тази връзка заболяването проявява сезонност (предимно пролет и лято) и географски тропизъм - села, полета, планини и др.

Патогенезата се характеризира с алергична реакция първи тип съобразно класификацията на Coombs и Gells, медиирана от IgE-антитела, които често се доказват чрез интракутанни проби чрез съответните екстракти. Липсата на заболяването преди първата година се интерпретира като слабо развитие на имунната система, а изчезването му след седмата - като форма на хипосенсибилизация. Допуска се възможността и за токсична реакция спрямо токсичните продукти, инокулирани от насекомите в кожата.

Заболяването се среща най-често между 2- и 7-годишна възраст, няма предилекционно засягане на мъжки и женски пол. Обривите са локализирани предимно по откритите части - лице, екстензорни повърхности на крайниците, но е възможна и локализация по гърдите, корема, гърба.

Типични обриви са т.нар. "пруригопапули" или 'серопапули", характеризиращи се с уртикариален обрив, центриран от малка серопапула, която понякога се трансформира във везикула или була. Около серопапулите винаги има характерна еритемна ареола, която изчезва при диаскопия. Обривите проявяват еволютивен полиморфизъм - освен споменатите серопапули се наблюдават уртики, папули, екскориации, крусти.

Заболяването се придружава от интензивен сърбеж, който нарушава съня на децата, но общото състояние обикновено е незасегнато. Лигавиците не се засягат.

Развитието на отделните обривни единици трае около една седмица. Обривите са групирани или десеминирани. Понякога у възрастни се наблюдава подобна картина, но тя се означава като уртикария или prurigo simplex adultorum.

В еволюцията си prurigo simplex acuta, включващо се към други видове пруриго, протича с простъпи, хронично-рецидивиращо. На мястото на предшестващите ефлоресценции могат да останат хипо- или хиперпигментни петна. Като усложнение се наблюдават импетигинизации, понякога лимфангити, лимфаденити и повишаване на температурата.

Хистопатологично се открива интравепидермална, евентуално субкорнеална везикула, придружена от едем в stratum papilare и периваскуларен инфилтрат в същата област, съставен от лимфоцити и еозинофили.

Диференциалната диагноза включва уртикария, варицела, болест на Duhring.

Лечението е сходно с това при уртикария в детска възраст. Немедикаментозната терапия включва ограничения в диетичния режим (избягване на белтъчни храни, шоколад, ядки) и пълна дезинсекция на жилището. Контактът с животни следва да се забрани напълно, тъй като се подозира участието предимно на инсекти и артроподи, паразитиращи по животинските видове. Медикаментозното лечение включва предимно антихистамини, а при тежки случаи - кортискотероиди.

Prurigo simplex subacuta

Prurigo simplex subacutaPrurigo simplex subacuta, наричано още хронична уртикария папулоза, е подостра или хронична полиморфна дерматоза, засягаща млади индивиди (20-40 години), предимно жени, проявяваща се с папулонодуларни и на места типични пруригопапули, ефлуоресценции, придружени от характерен и интензивен сърбеж, който преминава в разчесване до кръв.

Заболяването е полиетиологично, дермадром при чернодробни, бъбречни, хормонални, хематологични, неопластични и други заболявания. Епизоотиите не играят никаква роля. Предполага се автоимунен процес или алергична реакция към храни, в началото от бърз тип и впоследствие от забавен тип.

Обривите се локализират симетрично във флексорните повърхности на крайниците и на цялото тяло. Лицето се засяга рядко - т.нар. acne urticata. Длани, ходила и лигавици не се засягат.

Prurigo simplex subacuta, включващо се към други видове пруриго, засяга в 2/3 от случаите женския пол. Обривът е полиморфен, съставен от серо(пруриго)-папули, папуло-нодуларни изменения, екскориации, уртики.

Обривите се придружават от силен сърбеж, който причинява реактивни неврози и понякога регионално увеличение на лимфни възли. Характерно е при установяването на сърбежа след разчесване на лезиите до кръв и липсата му на здрави места.

В зависимост от етиологията се различават: prurigo diabetica, prurigo hepatica, prurigo lymphatica и др. По-особени форми, представляващи нозологични затруднения, са:

  • Prurigo gestationes Besnier - проявява се в IV-V месец на бременността, придружава се от много силен сърбеж. Уртики липсват. Среща се веднъж на 800 бременности. Може да продължи няколко месеца след раждането, след което преминава, но често рецидивира при последващи бременности.
  • Prurigo dermographica - освен описаните обриви и сърбеж, е налице и интензивен дермографизъм.
  • Prurigo pigmentosa - наблюдава се основно в Япония. Проявява пролетно-лятна сезонност и се изразява освен с описаните пруригопапули и сърбеж и с пигментации, които персистират дълго време.

Prurigo simplex chronica

Prurigo simplex chronicaВъпреки някои особености, които характеризират prurigo simplex chronica, повечето учени не разграничават това пруриго от описаното prurigo simplex subacuta. Най-често заболяването се явява паранеопластичен процес.

Засягат се еднакво мъже и жени в по-напреднала възраст (40-60 години). Особеностите на този вариант са, че освен папуло-везикулозни и папуло-нодуларни обриви, се наблюдават и уртики и лихенификации.

Сърбежът е интензивен и не преминава при разчесване, като засяга и здравата кожа. Обривите не заздравяват, а обикновено прерастват в големи възли, наподобяващи тези при prurigo nodularis.

Първичните ефлоресценции обикновено остават резидуални, депигментирани петна, заобиколени от хиперпигментирана ареола. Обривът най-често е диморфен, включващ първични и резидуални ефлоресценции.

Еволюцията на prurigo simplex chronica, включващо се към други видове пруриго, е хронична и рецидивираща, като продължава с месеци и години.

Хистопатологично се откриват субкорнеални и интраепидермални везикули, съдържащи в началото серозен ексудат, а впоследствие неутрофилни и еозинофилни левкоцити, леко изразена акантоза и паракератоза. В дермата е налице едем, вазодилатация, впоследствие лимфоцитен периваскуларен инфилтрат.

Диагнозата се поставя след извършване на изследванията, насочени за изясняване на висцералния статус и дисфункциите, които лежат в основата на заболяването.

Диференциалната диагноза най-често включва лихен рубер планус, болест на Duhring, пруриго Besnier, пруриго нодуларис и други видове пруриго.

Лечението включва антихистамини, транквилизатори, кортикостероиди. Алтернативно лечение с акупунктура, магнитно поле и климатотерапия често е ефикасно. Съществена е корекцията на основното заболяване.

4.5/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Други видове пруриго МКБ L28.2

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Сърбеж на кожата
  • Повишената пигментация
  • Сърбящи подутини по кожата
  • Твърди кожни възли
  • Дебели възли по долната част на ръцете и предната част на краката
Всички

Лечение на Други видове пруриго МКБ L28.2

  • Системните стероиди

Коментари към Други видове пруриго МКБ L28.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други видове пруриго МКБ L28.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:17
    Коментирайте "Други видове пруриго МКБ L28.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 226 дни, 22 часа и 52 мин.

Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

преди 1922 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival