Иритативен контактен дерматит от неуточнена причина МКБ L24.9
Иритативният контактен дерматит е форма на контактен дерматит, при който кожата е увредена от триене, фактори на околната среда, като например студ, прекомерно излагане на въздействието на вода, или химикали, като киселини, основи, детергенти и разтворители.
Иритативен контактен дерматит от неуточнена причина се появява, когато химикали или физически агенти увредят повърхността на кожата по-бързо, отколкото кожата е в състояние да поправи щетите. Дразнещите вещества премахват маска и влагата (естествен овлажняващ фактор) от външния слой на кожата, позволявайки на химичните дразнители да проникнат по-дълбоко и да предизвикат по-нататъшни щети от задействане на възпаление.
Тежестта на дерматита е силно променлива и зависи от много фактори, включително:
- Количество и сила на иритативното вещество
- Продължителност и честота на експозицията (например краткотрайна тежка експозиция или повтаряща се / продължителна лека експозиция)
- Чувствителност на кожата (например дебела, тънка, мазна, суха, по-рано увредена, с атопизъм)
- Фактори на околната среда (например висока или ниска температура или влажност)
Дразнещите агенти включват ежедневни средства, като вода, детергенти, разтворители, киселини, основи, лепила, металообработващи течности и триене. Често някои от тях действат заедно, за да увредят кожата.
Иритативната контактна екзема може да засегне всеки, който има достатъчно излагане на дразнители, но индивиди с атопичен дерматит са особено податливи. 80 % от случаите на професионален дерматит на ръцете се дължат на дразнители, най-често засягащ професии, като почистваща дейност, фризьорство и обработка на хранителните продукти.
Иритативният контактен дерматит обикновено се ограничава до мястото на контакт с дразнителя, поне в началото. Ако дерматитът е продължителен или тежък, може да се разпространи по-късно към по-рано незасегнати области. Тази екзема често се появява като добре очертана червена лезия с повърхност, наподобяваща стъкло, като също така могат да се наблюдава подуване, образуване на мехури и лющене на увредената област. Възможно е да се появи силен сърбеж.
Иритативният контактен дерматит може да изглежда по различен начин в зависимост от условията на експозиция.
Случайното излагане на силен дразнител, като силна киселина или алкално вещество, може да предизвика незабавна реакция на кожата, водеща до болка, подуване и мехури.
Контакт с леки дразнители, като вода и сапун или детергент, може за период от седмици да предизвика сухота, сърбеж и напукване на кожата. В крайна сметка могат да се появяват рани, които образуват крусти.
Някои типични примери на дразнещ контактен дерматит включват:
- Обрив около устата и брадичката при бебе или по-голямо дете, дължащ се на близане. Причината е слюнката, която е алкална. Кожни бактерии могат да допринесат за клиничната картина.
- Напкин дерматит се дължи на урината и изпражненията. Такъв дерматит може да засегне както бебета, така и хора в напреднала възраст с инконтиненция.
- Химични изгаряния от силни киселини (например солна киселина) и особено основи например натриев или калциев хидроксид)
- Екзема на "домакинята" - дерматит на ръцете, причинен от прекомерно излагане на вода, сапуни, перилни препарати, белина и гланцове.
- Дерматит на пръст под пръстен - сапуни, шампоани, почистващи препарати и кремове за ръце могат да се натрупват под пръстена и да предизвикат иритативен контактен дерматит.
- Гумени ръкавици, пудрата, изпотяването или прах от малки количества химикали, които са били запушени вътре в тях, могат да имат пряко иритативно действие на ръцете.
- Фибростъклото може да доведе до директно механично увреждане.
- Сухият студен въздух може да доведе до суха раздразнена кожа.
- Козметични средства могат да раздразнят чувствителната кожа на лицето (особено при розацея), което води до незабавно парене и зачервяване, последвани от сърбеж и сухота. Геловете и разтворите са с тенденция да бъдат по-иритативни от кремовете и мехлемите.
С течение на времето кожата може да развие толеранс към леки дразнители.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата и клиничните находки. Няма специфични тестове за откриване на иритативен контактен дерматит.
Диференциална диагноза се прави с всички форми на дерматит на ръцете, алергичен контактен дерматит, атопичен дерматит, себореен дерматит.
Лечението на иритативен контактен дерматит от неуточнена причина се състои в отстраняване на иритативния агент след установяването му и включва при необходимост:
- Компреси и специални промивки
- Емолиенти
- Локални кортикостероиди
- Антибиотици
Коментари към Иритативен контактен дерматит от неуточнена причина МКБ L24.9