Алергичен контактен дерматит от козметични средства МКБ L23.2
Козметичните средства са определени като локално прилагани продукти, които се използват за разкрасяване, почистване или защита на коса, кожа, зъби. Козметиката играе важна роля в ежедневието на хората. Смята се, че средно жените използват най-малко седем видове козметика всеки ден, така че не е изненадващо, че реакции към тези продукти са доста често срещани.
Въпреки че честотата на козметичната алергия в общата популация е неизвестна, няколко проучвания показват, че до 10 % от населението ще има някакъв вид реакция към козметика през живота си. Този процент може да бъде много повече, тъй като много леки реакции, проявяващи се у дома, са диагностицирани и лекувания от самия индивид.
Алергичен контактен дерматит от козметични средства се наблюдава само когато имунната система на човек е чувствителна към дадения агент. Обривът обикновено се развива след повече от 12 часа след контакта с алергена и обикновено достига своя пик около 48 часа след излагане. Симптомите включват зачервяване, подуване, силен сърбеж.
Въпреки че може да бъде засегната всяка част от тялото, най-често се атакуват лицето, устните, очите, ушите и шията. Обривът от алергичния контактен дерматит от козметични средства обикновено се появява на мястото, където се нанася продукта. Тежки алергични реакции към козметични средства се срещат рядко.
Някои хора могат да страдат от една или повече реакции. По-специално, атопичните индивиди са по-склонни към дразнещ контактен дерматит, който от своя страна увеличава вероятността от алергичен контактен дерматит, тъй като функцията на кожната бариера е отслабена и по-чувствителна към алергена. Възможно е козметична алергия да бъде развита дори след години на използване на дадено козметично средство без предишни проблеми.
Групите на алергени, които се появяват най-често като причинители на козметична алергия, са аромати, консерванти и фенилендиамин (в боя за коса). Най-вероятно е продуктите за красота да причинят кожни реакции, като например очен грим, овлажнители, шампоани, дълготрайни червила, антиперспиранти, лак за нокти, бои за коса.
Алергичен контактен дерматит най-често се развива към аромати в козметичните продукти - парфюми, шампоани, балсами, прахове за пране. С цел да се избегнат тези реакции се препоръчва използването на неароматизирани продукти.
Друг важен етиологичен фактор са консервантите, които съдържат формалдехид, парабени и др. Продуктите за коса много често причиняват контактен дерматит на лицето, клепачите, шията и врата, преди да засегнат скалпа. Лаковете за нокти са причина за развитие на алергичен контактен дерматит на пръстите. Често обрив се появява също по лицето и клепачите поради несъзнателното им докосване с пръсти.
Козметичната алергия се диагностицира чрез извършване на специални тестове за алергия, т.е. patch тест. Диагнозата може да включва тестване срещу редица различни химикали поради многото потенциални алергени, от които козметичните средства са съставени.
Лечението на алергичния контактен дерматит от козметични средства може да включва:
- Локални кортикостероиди - за облекчаване на сърбежа, подуването и зачервяването
- Антибиотици - при наличие на вторична инфекция
- Емолиенти - за успокоение и облекчаване на сухотата
Най-добрият начин да се предотврати такъв проблем е чрез избягване на всички продукти, които съдържат алергена, към който е чувствителен пациента.
Симптоми и признаци при Алергичен контактен дерматит от козметични средства МКБ L23.2
- Сърбеж на кожата
- Кожен обрив
- Кожни мехурчета
- Екзема
- Повишена чувствителност на кожата, изразяваща се с усещане за болка
- Подутини, възли, бучки по кожата
Коментари към Алергичен контактен дерматит от козметични средства МКБ L23.2