Еритразма МКБ L08.1
› Причини
› Симптоми
› Видове
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Какво представлява?
Еритразмата е често срещано кожно заболяване, засягащо кожните гънки под мишниците, в слабините и между пръстите на краката. Представлява повърхностна кожна инфекция, която причинява кафяви, лющещи се петна по кожата. Терминът идва от гръцки език и означава "червено петно".
Заболяването се причинява от бактериите Corynebacterium minutissimum, нормална част от кожната флора (микроорганизмите, които обикновено присъстват върху кожата). По-често се среща в райони с топъл климат и пациенти с диабет.
Обикновено това е продължаващо или дългосрочно медицинско състояние.
Епидемиология
Честотата на еритразмата е приблизително 4%. Тази инфекция се наблюдава по целия свят, като се среща по-често в субтропичните и тропическите зони, отколкото в други части на света.
Среща се по-често при афроамериканци поради по-тъмната кожа и въпреки че и двата пола са засегнати, обикновено е по-честа при мъже в областта на бедрата и краката.
Инфекцията се наблюдава по-рядко при деца и има тенденция да бъде по-разпространена сред студентите в общежитията, войниците в казармите и възрастните хора в медицинските заведения.
Честотата на еритразма нараства с възрастта, но нито една възрастова група не е имунизирана срещу заболяването. Най-младият пациент, за който се съобщава, че има еритразма, е 1-годишно бебе.
Голям принос за тази инфекция е отслабената имунна система, която идва с напредване на възрастта, следователно хора в напреднала възраст са по-податливи на това заболяване. Все пак това не означава, че хората в по-млада възраст не могат да бъдат засегнати.
Причини
Еритразмата е причинена от Corynebacterium minutissimum, който е аеробен или факултативно анаеробен бацил. Тази Грам-положителна, неспорообразуваща, липофилна, катапаза-положителна бактерия е част от нормалната флора на кожата, като причинява повърхностни епидермални инфекции при определени условия. Corynebacterium minutissimum ферментира глюкоза, декстроза, захароза, малтоза и манитол.
Тази бактерия има тенденция да вирее в предимно влажна и топла среда. Голям принос имат лошата хигиена, затлъстяването, хиперхидрозата (прекомерно изпотяване), стареенето, захарният диабет и лошо функциониращата имунна система. Само някои от причинните фактори могат да бъдат модифицирани, за да се намали рискът. Хигиената може да се подобри, заедно с избягването на влажна и топла среда.
Еритразмата може да съжителства или да бъде объркана с други причини за интертриго, включително гъбични инфекции като tinea или Candida albicans.
Рискови фактори
Еритразмата засяга мъже и жени, но се смята, че е по-често срещано състояние в областта на слабините при мъжете.
Предразполагащи фактори за поява на еритразма са тези, които въздействат на микроклимата на кожата:
- Топъл и / или влажен климат или сезон
- Затворени дрехи / обувки
- Наднормено тегло / затлъстяване
- Хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
- Диабет
- Лоша хигиена
- Напреднала възраст
- Имунокомпрометирани състояния
Хората, които живеят в общи жилищни пространства, също са по-склонни да получат еритразма. Това включва студентски общежития, домове за възрастни хора и казарми.
Симптоми
Обикновено инфекцията протича без субективни оплаквания, но може да се появи сърбеж.
Еритразмата се проявява като добре дефинирани (очертани) розови или кафяви петна с фини люспи и повърхностни фисури. Много хора, които имат еритразма, нямат никакви симптоми. Някои хора могат да имат парене и сърбеж, особено при инфекция в слабините.
Петната обикновено са локализирани във влажни и интертригинозни зони - най-често засегнатите области са подмишниците, слабините и между пръстите на краката. Интерглутеалната гънка, субмамарната и перумбиликалната кожа също могат да бъдат засегнати. Широко разпространените инфекции най-често са свързани със захарен диабет.
Изображения: pcds.org.uk / DermNet / CC BY-NC-ND
Петната от еритразма първоначално са розови, но с прогресиране на състоянието стават кафеникаво-червени и люспести. Макулните лезии обикновено се появяват в интертригинозни области - подмишниците, ингвиналните гънки, под гърдите, вътрешната част на бедрата, периумбиликалната област.
Продължителността на заболяването е от седмици, през месеци до години. Често се диагностицира погрешно като tinea cruris или tinea pedis. Кожните лезии са петна, които са рязко демаркирани.
Видове
Еритразмата се класифицира в три типа според локализацията:
- Интердигитална еритразма: между 3-тия, 4-ия и 5-ия пръст на краката. Това е най-честата бактериална инфекция на краката и обикновено протича безсимптомно. В някои случаи може да причини сърбеж, мацерация и лющене. Понякога е в комбинация и с гъбична инфекция на краката.
- Интертригинозна еритразма: в подмишниците, слабините, под гърдите и пъпа, интерглутеалната гънка. Засяга областите, където кожата се докосва и трие. Най-често се наблюдава при хора с диабет тип 2. Може да причини лек сърбеж или да е асимптоматична.
- Генерализирана еритразма: на тялото. Рядка форма на еритразма, която може да се появи навсякъде по тялото. Жените, които живеят в тропически климат, са по-склонни да получат този тип. Влошава се от носенето на оклузивно облекло. Може да е ранен признак на диабет тип 2.
Усложнения
Еритразмата обикновено е самоограничаваща се. Може да се усложни от контактен дерматит, лихенификация, постинфламаторна пигментация и ко-инфекция с други бактерии, дрожди и дерматофити. Повтарящите се инфекции могат да показват подлежащ захарен диабет.
Сериозните усложнения са много редки. Усложненията обикновено се появяват при имунокомпрометирани лица и включват абсцес, целулит, кожен гранулом, ендокардит, пиелонефрит, ендофталмит, инфекция на артериовенозна фистула и менингит.
Диагноза
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Еритразмата има типична клинична изява. Причинителят се открива в роговия слой на епидермиса, като се доказва чрез микроскопско изследване или чрез луминесцентна диагностика (с лампа на Wood). Диагнозата може да бъде подкрепена от
- Изследване на кожата с лампа на Wood: това е неизвазивно изследване, при което се осветява кожата с ултравиолетова светлина. Еритразмата флуоресцира в характерерн коралово-розов цвят. Причината за този цвят флуоресценция е синтезът на прекалено количество копропорфирин III от тези микроорганизми, които се натрупват в кожната тъкан. Това разграничава еритразмата от други кожни заболявания като tinea versicolor (флуоресцира в медно-оранжев цвят). Флуоресценцията не се вижда и резултатите могат да бъдат отрицателни, ако кожата е била наскоро измита, тъй като отговорният порфирин е водоразтворим.
- Кожна култура: микроскопия с периодна киселина-реактив на Шиф, метенамин сребро или оцветяване по Грам може да установи Грам-положителни ресничести пръчици. Метиленовото синьо също оцветява C. minutissimum.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза за еритразма включва псориазис, кандидоза, acanthosis nigricans, алергичен контактен дерматит, иритативен контактен дерматит, себореен дерматит, интертриго tinea corporis, tinea cruris, tinea pedis, разноцветен лишей и много други кожни заболявания.
Еритразмата често погрешно се диагностицира като дерматофитна инфекция, която е гъбична инфекция, а не бактериална инфекция.
Лечение
Целите на фармакотерапията при еритразма са намаляване на заболеваемостта, премахване на инфекцията и предотвратяване на усложненията. Еритразмата се повлиява от локални и перорални терапии, но често се появява отново. Показани са както локални, така и системни антибактериални и /или противогъбични средства. Обикновено пациентите се повлияват от терапията в рамките на 2 до 4 седмици.
Пациенти с рефрактерно заболяване, особено в интердигиталните пространства, може да се нуждаят от комбинация от локална и системна терапия. И в двата случая на обширно, прогресиращо или често повтарящо се заболяване е необходимо изследване за диабет или друго подлежащо заболяване.
Фармакотерапия
Локалното лечение включва поддържане на зоната чиста и суха и с антибактериални сапуни и терапия с антисептик или локален антибиотик като:
- Крем с фузидова киселина
- Разтвор на клиндамицин
- Бензоил пероксид
- Мехлем 3% салицилова киселина, 6% бензоена киселина в петролатум
Обширната инфекция може да се лекува с перорални антибиотици и обикновено се повлиява незабавно. С. minutissimum обикновено е чувствителен към пеницилини, цефалоспорини от първо поколение, еритромицин, клиндамицин, тетрациклин, ципрофлоксацин и ванкомицин.
Фотодинамичната терапия, използваща червена светлина (широколентова, достигаща пик при 635 nm), също се използва с цел премахване или намаляване на еритразмата.
Общи мерки
Препоръките за грижа за кожата при пациенти с еритразма включват:
- Добра хигиена: Практикувайте добри хигиенни практики. Пазете засегнатата област чиста и суха. Можете да измивате кожата си с обикновен или антимикробен сапун, който съдържа алуминиев хлорид или хлорхексидин. Подсушете добре кожата след къпане.
- Продукти без рецепта: Можете да лекувате еритразмата с препарати без лекарско предписание, които помагат при сърбеж и дразнене, например крем с хидрокортизон или крем с миконазол.
- Леко облекло: Ако живеете в горещ и влажен климат, носете леки и широки памучни дрехи, за да помогнете с изпотяването. Това ще изведе потта от тялото ви. Опитайте се да пребивавате на хладни места или на сянка. Поддържайте температурата в къщата си също ниска.
- Бебешка пудра: Можете да нанесете бебешка пудра върху области, които винаги са влажни като слабините, подмишниците или по-големи кожни гънки.
- Хранете се здравословно: Диабетът е основен фактор за появата на еритразма. Важно е да се храните здравословно и да ограничите захарта.
- Поддържайте здравословно тегло: Затлъстяването е основен рисков фактор.
Прогноза
Еритразмата има добра прогноза, ако се открие навреме и се лекува правилно. Повечето хора реагират на лечението в рамките на две до четири седмици. Въпреки това, състоянието има тенденция да се повтори, ако не се елиминират предразполагащите фактори. В по-тежки случаи може да е индикатор за друго заболяване като захарен диабет.
Еритразмата обикновено е доброкачествено състояние. При здрави хора няма остатъчни последствия от еритразма. Въпреки това, инфекцията може бързо да се разпространи при имунокомпрометирани индивиди.
Как се предотвратява еритразмата?
Повторна поява на еритразма е често срещано явление. За предотвратяване на рецидив може да се използва антибактериален сапун. При необходимост лечението може да се повтори. Препоръките за предотвратяване на еритразма включват:
- Поддържайте кожата си суха и чиста.
- Подсушавайте старателно кожата си след къпане.
- Избягвайте прекомерното изпотяване, ако е възможно.
- Уверете се, че обувките ви са сухи, преди да ги носите.
- Носете чисти, сухи и памучни дрехи.
- Опитайте се да избягвате гореща или влажна околна среда.
- Лекувайте подлежащите заболявания като диабет.
- Използвайте антибактериален сапун, за да предотвратите рецидив.
Заглавно изображение: DermNet / CC BY-NC-ND
Симптоми и признаци при Еритразма МКБ L08.1
Лечение на Еритразма МКБ L08.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КЛОТРИМАЗОЛ АБР крем 20 г
КАНЕСТЕН 1 % крем 20 г BAYER
ЛОМЕКСИН 2% крем 30 г
КЛОТРИМАЗОЛ крем 1% 20 г
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/erythrasma
https://emedicine.medscape.com/article/1052532-overview?form=fpf
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythrasma
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-erythrasma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513352/
https://www.verywellhealth.com/what-is-the-erythrasma-skin-infection-1069432
https://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/erythrasma
https://www.healthline.com/health/erythrasma
https://www.dermatologyadvisor.com/home/decision-support-in-medicine/dermatology/erythrasma/
Коментари към Еритразма МКБ L08.1