Остър лимфаденит на торса МКБ L04.1
Лимфаденитът представлява анормално състояние на размерите и / или консистенцията на лимфните възли в отговор на инфекция.
Лимфните възли представляват овални структури. Всеки лимфен възел е ограден във фиброзна капсула. Лимфните възли участват във филтриране на микроорганизмите, производство на антитела и обработка на лимфоцитите в рамките на човешкото тяло. С изключение при неоплазия, лимфните възли са рядко мястото на първичното заболяване. Въпреки това, те са включени в почти всички инфекциозни процеси.
При възникване на локална инфекция регионалните лимфни възли реагират на нахлуващите микроорганизми. Ако тази бариера на резистентност е преодоляна, инфекциозният процес може да се разпространи и в по-отдалечени възли или в кръвния поток.
Остро възпалените лимфни възли се уголемяват поради клетъчна инфилтрация и едем. Ако е налице капсулно раздуване, може да възникне повишена чувствителност.
Клиничната картина на остър лимфаденит на торса се характеризира с подути, болезнени, подвижни и чувствителни лимфни възли. Възможно е да се наблюдава зачервяване на кожата над засегнатите лимфни възли. Поява на системни признаци се индикира от развитие на втрисане, повишена температура, отпадналост, загуба на апетит.
Най-често лимфаденитът се причинява от стрептококови и стафилококови бактерии.
Биопсия от лимфен възел може да бъде взета чрез ексцизионен метод или аспирационна игла. Рентгенография или друго образно изследване, кръвни култури, пълна кръвна култура, също могат да бъдат полезни при диагностицирането.
Лечението на остър лимфаденит на торса може да включва: антибиотици, студени компреси, почивка, аспирация на инфектираната течност, инцизия и дренаж.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Остър лимфаденит на торса МКБ L04.1