Увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде МКБ K93.8
Храносмилателната система е сложна и голяма част от човешкото тяло. Групата на увреждания на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде включва заболявания на храносмилателните органи при болести на други органи и системи.
Взаимоотношенията между заболяванията на гастроинтестиналния тракт и бъбреците се представят в различни варианти.
Едновременно засягане на стомашно-чревния тракт и бъбреците от обща причина обикновено е при системни заболявания на съединителната тъкан и системни васкулити, при лекарствени и токсични увреждания и при ендокринни заболявания. Системните заболявания на съединителната тъкан и васкулитите на големите и малките артерии могат да ангажират едновременно бъбреците и гастроинтестиналния тракт. Тези заболявания (склеродермия, нодозен полиартрит, системен лупус, алергичен васкулит, дерматомиозит) най-често се разпознават по екстра интестиналните им изяви. При аналгезийна нефропатия в резултат на дълготрайно приемане на нестероидни противовъзпалителни средства задължително трябва да се потърсят промени в лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника (ерозии, язви), а при клинична симптоматика и в червата. Хиперпаратиреоидизмът и другите хиперкалциемии протичат с различни изяви от гастроинтестиналния тракт.
Увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде, може да бъде при бъбречни заболявания, както е при хипокалиемична нефропатия при загуба на калий от стомашно-чревния тракт, при паранеопластичен гломерулонефрит, хипероксалурия и оксалатна литиаза, при обструкция на пикочните пътища и влошаване на бъбречната функция при лечение на гастроентерологичните заболявания.
Засягане на стомашно-чревния тракт при бъбречни заболявания може да настъпи още при хронична бъбречна недостатъчност, медикаментозно лечение на гломерулопатиите с кортикостероиди, антикоагуланти и други лекарства може да се изяви с всички възможни странични действия на използваните средства, като особено място заемат хеморагиите (кръвотеченията).
Съществуват много тесни взаимоотношения между хемопоетичната и гастроинтестиналната система. Увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде, може да настъпи и при заболявания на кръвта. От една страна, в стомашно-чревния тракт се резорбират желязото, фолиевата киселина и витамините. От друга страна, най-честите причини за развитие на анемичен синдром са различни гастроентерологични заболявания. Гастро-интестиналното кървене е най-честата причина за желязо дефицитна анемия. Спонтанните хематемеза, мелена, епистаксис (кървене от носа) и кървене от венците могат да усложнят всяка значителна хеморагична диатеза. Тромбопенията може да се манифестира с гастроинтестинално кървене, като по-честа е мелената, отколкото хематемезата. Хематемеза и мелена се срещат също при хемофилия. Източник на кървене са горните отдели на храносмилателната система. Инфилтрации при остра и хронична левкоза се наблюдават по-често в тънкото черво. Едно от най-драматичните усложненият е некротизиращият ентероколит, който обикновено засяга дисталния илеум и цекум. При остра левкоза, както и при болестта на Ходжкин е съобщен т.нар. псевдоостър корем.
Взаимоотношенията между гастроинтестиналния тракт и ендокринната система също са разнообразни в това число и увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде. Заболяванията на жлезите с вътрешна секреция водят до нарушена функция на храносмилането и обратно, болестите на стомашно-чревния тракт и особено на черния дроб нарушават хормоналния метаболизъм. Относително най-чести са нарушенията в двигателната функция при диабет, израз най-вече на диабетна невровегетопатия (моторни нарушения) или на диабетна кетоацидоза (метаболитни промени). До 76 % от диабетиците имат прояви на нарушен чревен мотилитет. Едно друго много често срещано усложнение на захарния диабет и метаболитния синдром е чернодробната стеатоза.
Друго увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде е при заболявания на сърдечно - съдовата система. Съществуват различни отношения между заболяванията на сърдечно-съдовата система и храносмилателната система. Заболяванията на горните отдели на храносмилателната система могат да протекат със симптоми, които да имитират миокардна исхемия. Гастро-интестиналния тракт се повлиява при сърдечно-съдови увреждания – шок, сърдечна недостатъчност, дигиталисова интоксикация, сърдечни операции. Сърдечни увреждания при гастроентерологични болести се наблюдават при метастази в перикарда и миокарда при неоплазми, ендокардити при диагностични манипулации.
Коментари към Увреждане на други уточнени храносмилателни органи при болести, класифицирани другаде МКБ K93.8