Туберкулозен перитонит (A18.3ї) МКБ K67.3
Туберкулозен перитонит представлява хронично заболяване на перитонеума и винаги е вторично. Първичните огнища, намиращи се в белите дробове, перибронхеалните лимфни възли, костите и ставите, са източник за инфектиране на перитонеума. Разпространението на туберкулозната инфекция става по хематогенен, лимфогенен и директен път. Туберкулозен перитонит може да се причини и от директно предаване на инфекцията от мезентериалните лимфни възли, червата, женските гениталии и друго.
В зависимост от патологоанатомичната картина се различават следните форми на туберкулозен перитонит: серозна, суха и гнойна форма. От туберкулозен перитонит боледуват предимно млади хора, най-вече девойки в пубертетната възраст.
- Серозната форма е най-честата проява на туберкулозен перитонит характеризираща се с голямо количество бистър ексудат и туберкули, дифузно пръснати по перитонеума;
- Сухата форма или наричана още адхезивна, се характеризира с масивни сраствания между чревните гънки и оментума;
- Гнойната форма е туморподобна форма, за нея е характерно наличието на казеозно - гнойни огнища на мезентериалните лимфни възли, които след пробива развиват гноен перитонит.
Клинична картина на туберкулозен перитонит
Ексудативната форма започва с общи симптоми - безапетитие, отпадналост и неразположение. Заболяването започва внезапно със засягане на общото състояние. Болните се оплакват от тъпи болки по целия корем при субфебрилитет. Понякога се наблюдават диарии, повръщане и смущения в менструалния цикъл. Коремът е подут и разлят по фланговете.
Адхезивната форма може да се развие първично или като последица от ексудативната. Болните са със запазено общо състояние, апетита не се нарушава, коремът хлътва. Чести усложнения на тази форма са субилеус и илеус.
Казеозно - гнойната форма се характеризира с гастро - интестинални оплаквания - безапетитие, тежест в епигастриума, коликообразни болки, диарии, впоследствие запек, типичен вечерен субфебрилитет и нощни изпотявания. При пробив на гнойното огнище се развива клинична картина на остър гноен перитонит.
Диагноза на туберкулозен перитонит
При доказано първично огнище диагнозата е лесна. Понякога туберкулозата отбягва от внимание на лекаря и не се правят специфичните изследвания, които са с висока диагностична стойност.
Лечение на туберкулозен перитонит
Лечението е консервативно с туберкулостатици по отношение на основното заболяване. При хирургични усложнения - оперативната намеса е спешна. Болните са с ограничена трудоспособност и подлежат на климато- и диетолечение.
За туберкулозен перитонит също можете да проетете и при:
Коментари към Туберкулозен перитонит (A18.3ї) МКБ K67.3