Хемоперитонеум МКБ K66.1
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Хемоперитонеум представлява наличието на кръв в перитонеалната кухина. Кръвта се натрупва в пространството между вътрешната обвивка на коремната стена и вътрешните коремни органи. Хемоперитонеум обикновено се класифицира като спешно състояние в медицината като в повечето случаи е необходима спешна оперативна намеса за идентифициране и овладяване на източника на кървенето. Коремната кухина е силно разтеглива и лесно може да побере повече от пет литра кръв или повече. Следователно, бърза кръвозагуба в корема надеждно ще предизвика хеморагичен шок, като ако не се идентифицира спешното състоянието и не се предприемат мерки, може бързо да се стигне до летален изход.
Хемоперитонеум обикновено се класифицира като:
- Травматичен - в този случай интраперитонеалното кървене е следствие на нараняване или злополука. Това е най-честата причина за хемоперитонеум.
- Нетравматичен - този тип хемоперитонеум обикновено се свързва с други здравословни състояния, които могат да причинят кървене. В някои случаи този тип хемоперитонеум се нарича спонтанен.
- Ятрогенен - този тип хемоперитонеум представлява едно сравнително често настъпващо усложнение на различни по обем хирургични намеси в коремната кухина. Много често се стига при него при пациенти приемащи дълго време антикоагуланти, които въпреки това са се подложили на операция.
Честота
Хемоперитонеум е едно сравнително често срещано състояние в медицинската практика, което изисква незабавни мерки. Рискът от смърт от нараняване варира значително в зависимост от възрастта, пола и причината за самото кървене. В световен мащаб травматичен хемоперитонеум представлява 10% от всички смъртни случаи. Рискът от травматично увреждане в коремната област е най-висок при тези на възраст 15-60 години.
Данните на Световната здравна организация (СЗО) показват, че падането от височина под 5 метра е водещата причина за наранявания, а автомобилните катастрофи са следващата най-честа причина. По национални и междуданародни данни тъпата коремна травма е по-честа при мъжете.
Причини
Причините за възникване на хемоперитонеум включват:
- Проникваща рана в корема
- Тъпа травма, наранявания на най-често на паренхимни органи като черния дроб и далака
- Съдови заболявания като руптура на коремни аортна аневризма, илиачна аневризма или аневризма на съдовите на слезката
- Кървене поради разкъсания при извънматочна бременност или руптура на матката
- Разкъсване на жълтото тяло в някои случаи
- По-рядко кървене поради перфорирала язва на стомаха
- Кървене поради разкъсване на интраабдоминални новообразувания (например, хепатобластома)
- Дисеминирана интравазална коагулация
- Болни на високи дози антикоагуланти
- Перфорация на дебелото черво
Симптоми
Клиничните прояви на хемоперитонеума се определят от естеството на кървенето, интензитета и размера на кръвозагубата. Остро настъпил хемоперитонеум съпроводен с голяма кръвозагуба се изявява с признаци на хеморагичен шок и локални симптоми.
Острата кръвозагуба се проявява с:
- замаяност
- бледа кожа и видими лигавици
- студена пот
- жажда
- загуба на съзнание
- моторна възбуда
Обективно се установява тахикардия (120 - 140 удара за минута), слаб и филиформен пулс, хипотония. От локалните симптоми има остра и силна болка в корема, която може да бъде локална или дифузна. При масивен хемоперитонеум има увеличаване на коремната обиколка.
Диагноза
За диагностициране на хемоперитонеум се използват следните методи. Ако лекар подозира, че при пациент има вътрешно кървене, тези изследвания служат за бързо разпознаване на патологичния процес.
При спешни случаи за бърза оценка на коремната кухина се използва сонография за травма (FAST). Тази сонограма открива кръв, която може да се натрупва в корема.
Друг диагностичен метод, който широко се използва в медицинската практика е парацентеза. За това изследване е необходима дълга игла, с която се пунктира коремната стена. По този начин може ясно да се оцени вида на натрупаната течност в коремната кухина.
Като основно образно изследване се използва компютърната томография на корем. За бързо откриване на СПТ (свободно-подвижна течност) се използва и ултразвуково изследване, което има един единствен недостатък - при спешни ситуации не може да диференцира вида на самата течност.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на хемоперитонеум включва:
- Хеморагичен инсулт
- Хиповолемичен шок
- Травматично увреждане на пикочо-половата система
- Проникваща коремна травма
- Травма при бременност
Лечение
Първоначалното лечение се състои от незабавно кръвопреливане, ако пациентът е в хеморагичен шок. Класически хемоперитонеума е индикация за спешна операция, за да се открие източника на кървене, а също и да се възстанови излятата кръв от перитонеалната кухина и да се използва за автоматично кръвопреливане, ако не е замърсена със съдържанието от перфорация на черво. Методът за контрол зависи от източника на загубата на кръв.
Съдово кървене, т.е. от кръвоносен съд, ще бъде третирано със зашиване и лигиране на наранения кръвоносен съд или възстановяване на съда в случай на големи артерии като аортата или мезентериалните артерии.
При кървене от далака най-често се налага спленектомия или отстраняване на далака. Кървене от черния дроб може да се контролира чрез прилагане на хемостатични гъби, тромбин или по-скоро аргон лъчево обгаряне.
Усложнения и прогноза
Когато не се лекува навреме, могат да възникнат сериозни усложнения при хемоперитонеум. Перитонеалната кухина по своята структура и анатомия е уникална, тъй като може да побере целия обем на циркулиращата кръв на обикновения човек. Възможно е кръвта да натрупва в коремната кухина изключително бързо. Това води до шоково състояние, известно като хеморагичен шок, и в краен случаи да се стигне до летален изход.
Перспективата за пълно възстановяване от хемоперитонеум е добра, но само и единствено при адекватни лечебни мерки. Това не е от състоянията, при които се чака симптомите или болката ще преминат сами.
Ако пациент или лекар има някаква причина да подозира вътрешно кървене в корема, трябва незабавно да се направят различни изследвания, чрез които да се приеме или отхвърли диагнозата.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-hemoperitoneum
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemoperitoneum
https://www.healthline.com/health/hemoperitoneum
https://radiopaedia.org/articles/haemoperitoneum
https://emedicine.medscape.com/article/1980980-overview
Коментари към Хемоперитонеум МКБ K66.1